Podróż w czasie

Na początku października odbyła się promocja albumu ze zdjęciami dawnej Kańczugi i okolic.

 

Wydarzenie miało miejsce 5 października, w Ośrodku Kultury w Kańczudze. Poprowadził je Jerzy Fąfara. Wzięło w nim udział wielu zainteresowanych mieszkańców, na czele z przedstawicielami władz Miasta i Gminy Kańczuga: burmistrzem Andrzejem Żygadło i sekretarz Teresą Argasińską. Album pt. „Kańczuga – wydaje się, że to tak dawno” wydany został przez Bibliotekę Publiczną w Kańczudze oraz Burmistrza Miasta i Gminy Kańczuga. W publikacji znalazł się zaledwie ułamek fotografii, które udało się zgromadzić w dużej mierze dzięki samym mieszkańcom. W swoich domowych archiwach znaleźli oni zdjęcia pokazujące zwykle, codzienne życie swoich przodków, dzięki czemu dziś możemy przenieść się w czasie i poczuć klimat tamtych lat. Zobaczyć jak świętowali, pracowali, jakich przedmiotów używali i jak się ubierali.

Dbanie o historię, przeszłość i tradycję to obowiązek potomnych i na nas spoczywa odpowiedzialność za faktyczne jej upamiętnienie. Dlatego nie należy jej zmieniać i interpretować w taki sposób, aby była subiektywnie dopasowywana do aktualnych czasów oraz potrzeb społecznych i politycznych, ale przedstawiać ją taką, jaka była w rzeczywistości, a ocenę pozostawić następnym pokoleniom – ocenił we wstępie burmistrz Andrzej Żygadło.

Jak zapewniają twórcy albumu, z racji tego, że są w posiadaniu ogromnej ilości zdjęć, niewykluczone są kolejne tego typu publikacje w przyszłości.

DP