Kos w kwiatach jabłoni

Naturalnych rozmiarów ptak stojący na gałązce z rozkwitniętymi kwiatami jabłoni. Figurka powstała w wytwórni porcelany Karla Ensa w Volkstedt (obecnie dzielnica miasta Rudolstadt) w Turyngii w Niemczech (Turyński Szlak Porcelany). Obecnie znajduje się w Pałacu Lubomirskich w Przeworsku.

 

Figurka jest realistycznie uformowana w masie porcelanowej, ręcznie malowana i szkliwiona. Sygnowana znakiem z wkomponowanymi literami ENS, używanym przez wytwórnię w latach 1919-1945. W 1899 roku Karl Ens senior założył fabrykę porcelany, którą w 1910 r. przejął jego syn Karl Ens junior. Fabryka produkowała luksusową porcelanę: figurki, grupy figuralne, wazony, patery. Słynęła z wytwarzania naturalistycznych figur ptaków mnóstwa gatunków, w naturalnych lub zminiaturyzowanych rozmiarach. Papużki, sikorki, bażanty, dudki, sowy, strusie, czaple, sroki, kowaliki, zimorodki, wróble, tukany, pingwiny, jemiołuszki, głuszce, dzięcioły, zięby, jaskółki, kruki, skowronki, pawie, a także fantastycznie kolorowe ptaki rajskie, dostępne są w szerokim wyborze na obecnym rynku antykwarycznym. Wśród porcelanowych zwierząt powstających w turyńskiej wytwórni pojawiały się również figury motyli i rasowych psów. Bibeloty tego typu stanowić mogą ozdobę komody, etażerki, stylową dekoracją środka stołu.

 

źródło: Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy

fot. Kos został zakupiony do zbiorów Muzeum w 1979 r. od J. Popka z Racławic. Na co dzień eksponowany jest we wnęce kredensu na marmurowym blacie, w salonie mieszczańskim (na parterze pałacu Lubomirskich), we wnętrzu nazywanym za czasów Książąt Lubomirskich „ptaszkarnią”.