Kolejne środki od Lasów Państwowych na przebudowę dróg

W czwartek, 31 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu odbyła się konferencja, podczas której przekazano ponad 4 mln zł na przebudowę dróg powiatowych w gminach: Wiązownica i Radymno.

 

Środki pochodzące z Funduszu Leśnego, którym dysponują Lasy Państwowe, zostały oficjalnie wręczone w formie promes przez: senatora RP Mieczysława Golbę, posła RP Tadeusza Chrzana, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Annę Huk, a także nadleśniczego Nadleśnictwa Jarosław Damiana Rębacza. Ich wartość to przeszło 4 mln zł.

– To kolejne potężne środki, które wpływają do naszego budżetu. Dzięki nim realizujemy zadania, na których zależy tak naprawdę wszystkim mieszkańcom powiatu – mówił starosta jarosławski Stanisław Kłopot, podczas konferencji. – W samorządzie funkcjonuję od 1998 roku, nigdy nie było tak potężnych środków na drogi, jakie mamy w tej chwili – przekonywał starosta, dziękując zarówno parlamentarzystom, jak i przedstawicielom Lasów Państwowych za okazane wsparcie.

Przekazane środki dofinansują trzy zadania. Dwa w gminie Wiązownica i jedno w gminie Radymno. Promesa w kwocie 1 mln 240 tys. zł od Nadleśnictwa Jarosław wesprze „Przebudowę drogi powiatowej nr 1704R Wiązownica – Radawa – Wola Mołodycka i drogi nr 1707R Wiązownica – Piwoda – Olchowa”, którego całkowita wartość zadania wynosi blisko 17,5 mln zł. Najwyższa promesa opiewająca na kwotę blisko 1 mln 795 tys. zł doposaży „Przebudowę Drogi Powiatowej nr 1707R Wiązownica – Piwoda – Olchowa”, której całkowita wartość zadania wynosi 2 mln 243 tys. zł. Natomiast promesa w kwocie 1 mln zł częściowo pokryje koszty związane z „Przebudową Drogi Powiatowej nr 1818R – ul. Sanowa w Radymnie”, której całkowita wartość zadania wynosi 3 mln 873 tys. zł.

Dlaczego Lasy Państwowe inwestują w budowę lokalnych dróg?

– To nie do końca jest tak, że drogi leśne są już wybudowane. Uważam, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o drogi samorządowe, a później do nich dobudowywać drogi leśne, które będą takim ciągiem komunikacyjnym łączącym województwo, powiat i lasy. Myślę, że przyjęty kierunek jest bardzo dobry i dalej powinniśmy w tym kierunku podążać – wyjaśnił D. Rębacz – tłumacząc zasadność działań podejmowanych przez Lasy Państwowe.

W dalszej części spotkania za ogrom środków pieniężnych, które już nie po raz pierwszy trafiły do gminy Wiązownica, podziękował wójt Krzysztof Strent, zwracając uwagę na to, jak wielkie znaczenie mają one dla mieszkańców.

Słowa uznania za okazane wsparcie wyraził też Bogdan Szylar, wójt gminy Radymno, który nadmienił, że droga w kierunku Michałówki, która ma zostać przebudowana od wielu lat czekała na remont. Drogą tą transportowane były różnego rodzaju kruszywa wykorzystywane do budowy obwodnicy Jarosławia.

 

EK