Pierwszy przypadek Legionellozy w powiecie przeworskim

Legionellozę – chorobę legionistów potwierdzono łącznie od wystąpienia ogniska u 163 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Na ternie powiatu przeworskiego potwierdzono jedno zachorowanie. W powiecie jarosławskim zachorowań nie odnotowano.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przeworsku od 24 do 28 sierpnia prowadziła działania przeciwepidemiczne w związku z odnotowanymi przypadkami zachorowań i zgonów na legionelozę w województwie podkarpackim.

– Przeprowadzono kontrole sanitarne podmiotów lecznictwa zamkniętego i N ZOZ wraz z pomiarem temperatury wody ciepłej. Przekazano w obiektach materiały oświatowo- zdrowotne dotyczące legionelozy. Wszystkim podmiotom działalności leczniczej w szczególności POZ, gabinetom stomatologicznym, gabinetom rehabilitacji na terenie powiatu przeworskiego, przesłano materiały informacyjne dotyczące zasad bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi związanego z użytkowaniem instalacji wentylacyjno- klimatyzacyjnej oraz punktów ciepłej wody jak również informacje o zagrożeniu chorobą jaką jest legioneloza oraz o sposobach jej rozprzestrzeniania oraz zapobiegania – informuje przeworski sanepid.

PSEE w Przeworsku przypomniała również o obowiązku prowadzenia okresowych przeglądów technicznych urządzeń wentylacyjnych, wodnych i klimatyzacji oraz o okresowej dezynfekcji termicznej urządzeń wodnych. Poleciła zwiększenie nadzoru nad hospitalizowanymi pacjentami z powodu zapalenia płuc oraz prowadzenie wzmożonego nadzoru nad pacjentami zgłaszającymi się z objawami infekcji górnych dróg oddechowych w placówkach POZ.

Od wykrycia bakterii do momentu zamknięcia tego numeru odnotowano 19 zgonów z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły występowały choroby współistniejące.

 

Czym jest legionella?

Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach.

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

EK