Kolejne odkrycia na jarosławskim Rynku

Fragment ceglanego kanału oraz butelkę Okocim pochodzącą z XIX wieku odkryto podczas prac prowadzonych na jarosławskim Rynku.

 

Jak informuje Monika Broszko, archeolog zajmująca się badaniami artefaktów odkrywanych na jarosławskiej starówce, jest to prawdopodobnie kanał kanalizacyjny prowadzący od ratusza w kierunku ul. Ostrogskich.

– Odsłonięty fragment ma około 6 metrów długości i około 120 cm wysokości, licząc po zewnętrznej stronie. Wewnątrz od podstawy do sklepienia to około 100 cm. W środku znajdowała się rura o przekroju około 50 cm – opowiada.

W odkrytym kanale znajdowała się jeszcze jedna ciekawostka. Odkryto tam butelkę po piwie Okocim pochodzącą najprawdopodobniej z XIX wieku.

– Historię zakładu Okocim można datować na 1845 rok. Założył go Jan Göetz. Pochodził z niemieckiego Langenenslingen, ale od początku podkreślał swoją przynależność do Polski. Później spolszczył nazwisko na Goetz. Odnaleziona butelka ma niemiecką formę jego nazwiska, zatem pochodzi najprawdopodobniej z pierwszych etapów powstawania browarów. Zarówno wymiary cegieł, jak i butelka wskazują, że kanał powstał z końcem XIX wieku. Został zabezpieczony, zasypany i zostanie w ziemi pod płytą Rynku – wyjaśnia archeolog.

 

Opr. EK