Jaką pastę do szczoteczki sonicznej wybrać?

Czy wybór pasty do szczoteczki sonicznej ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Dobrze dobrana pasta powinna posiadać niski współczynnik ścieralności, a także łagodne substancje pieniące. Nie bez znaczenia jest także konsystencja preparatu, która powinna mieć żelową formułę. Pasta do zębów o wspomnianych cechach zoptymalizuje działanie szczoteczki sonicznej przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa zębów i dziąseł. Jakie inne cechy powinna posiadać pasta przeznaczona do tego typu urządzenia? Jaki środek najlepiej wykorzysta potencjał szczoteczki sonicznej?

 

Szczoteczka soniczna pracuje z wysoką intensywnością i jest w stanie wykonać nawet 96 000 ruchów na minutę. Oznacza to, że jest kilkaset razy szybsza niż szczoteczka tradycyjna. Tak duża prędkość pracy przy wykorzystaniu fal dźwiękowych zapewnia dokładne, a zarazem delikatne oczyszczanie jamy ustnej z resztek pożywienia, osadów i płytki nazębnej. Szybkie ruchy sprawiają, że szczoteczka soniczna sama w sobie posiada właściwości polerujące. Silne działanie ścierające niektórych past do zębów, w połączeniu z intensywnością pracy urządzenia, może doprowadzić do powstawania ubytków, a także niekorzystnie wpłynąć na dziąsła. Dlatego najlepszym wyborem będzie w takim przypadku pasta o niskim współczynniku RDA, która zawiera łagodne substancje ścierające.

 

Jakie cechy ma najlepsza pasta do szczoteczki sonicznej?

Najlepsza pasta do szczoteczki sonicznej, o czym wspomnieliśmy już powyżej, powinna posiadać niski współczynnik RDA, odpowiednią konsystencję oraz zawierać substancje wzmacniające szkliwo zębów.

Co właściwie oznacza współczynnik RDA? Określa on stopień ścieralności dla zębiny, czyli tkanki znajdującej się pod szkliwem. Im jest on wyższy, tym pasta wykazuje silniejsze właściwości ścierające. RDA dla pasty do szczoteczki sonicznej powinno mieścić się
w granicach 30-70, podczas gdy dla innych produktów do higieny zębów może wynosić nawet 250. Pasty o wyższym współczynniku ścieralności świetnie sprawdzają się w usuwaniu przebarwień powierzchniowych, lecz w połączeniu z pracą szczoteczki sonicznej mogą osłabiać strukturę szkliwa, doprowadzając tym samym do nadwrażliwości zębów.

Co wpływa na RDA danego produktu? Z pewnością liczba, kształt oraz wielkość zawartych w nim drobinek ściernych. Najpopularniejsze substancje ścierne, dodawane do past do zębów, to: tlenek krzemu, węglan wapnia, uwodniona krzemionka i wodorotlenek wapnia. Producenci tego typu produktów w Polsce nie mają obowiązku informowania konsumenta o współczynniku ścieralności, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, czy na opakowaniach znajduje się oznaczenie „sonic friendly”.

Pasta do szczoteczki sonicznej powinna zawierać także łagodne środki pieniące. Piana ułatwia usuwanie płytki nazębnej i działa antybakteryjnie, jednak pasty nie powinny pienić się za bardzo. Duża ilość piany sprawia złudne wrażenie szybciej umytych zębów. Jednym z najmocniejszych środków pieniących jest laurylosiarczan sodu, czyli inaczej SLS. Pasta z jego zawartością, stosowana przy szczotkowaniu zębów urządzeniem sonicznym, wytwarza bąbelki z małą ilością wody oraz składników aktywnych, które  nie są w stanie dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni między zębami. Dlatego też pasta do szczoteczki sonicznej powinna zawierać łagodne substancje pieniące, do których należą m.in. sarkozyl czy betaina kokamidopropylowa. Gęsta piana z drobniejszymi bąbelkami jest bogata w składniki aktywne i dociera do zakamarków jamy ustnej, np. wspomnianych wcześniej przestrzeni czy kieszonek dziąsłowych. Łagodniejsze pasty są także delikatne dla błony śluzowej jamy ustnej.

Konsystencja pasty to również jej istotna cecha. Pasta do zębów, przeznaczona do szczoteczki sonicznej, powinna posiadać gęstą, żelową formułę bez dodatku granulek. Taki preparat podczas szczotkowania zębów nie spływa po brodzie, a dodatkowo lepiej rozprowadza składniki aktywne.

 

Jaką pastę wybrać, aby wykorzystać potencjał szczoteczki sonicznej?

Pamiętajmy o tym, że każda pasta naniesiona na szczoteczkę soniczną będzie działać intensywniej. Jak zatem wybrać pastę, które będzie pełnić rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, a jednocześnie będzie posiadać cechy charakterystyczne dla produktów przeznaczonych do szczoteczek sonicznych?

Ważnym składnikiem takiej pasty powinien być hydroksyapatyt, który zabezpiecza zęby przed próchnicą, odbudowuje szkliwo, wygładza jego powierzchnię, chroni zębinę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych oraz nieco rozjaśnia kolor naszych zębów. Pozytywne właściwości wykazuje także azotan potasu, który przynosi ulgę osobom
z nadwrażliwością lub tendencją do odsłaniania się szyjek zębowych.

Jak wspomniano wcześniej, szczoteczki soniczne same w sobie posiadają właściwości antyosadowe, więc nie wymagają stosowania pasty wybielającej. Jeśli jednak zależy nam na efekcie jaśniejszych zębów, powinniśmy rozglądać się za produktami, które zawierają naturalne enzymy, np. bromelinę czy papainę. Substancje te są delikatniejsze dla szkliwa zębowego. Bromelina rozpuszcza białka odpowiedzialne za przebarwienia, spowalnia gromadzenie się płytki nazębnej oraz wykazuje działanie przeciwzapalne.

Szukasz pasty do szczoteczki sonicznej, która zwalczy przyczynę nieświeżego oddechu, czyli bakterie beztlenowe? Wybierz produkt z zawartością cytrynianu cynku i ksylitolu. Pierwsza substancja wiąże lotne związki zapachowe, a druga hamuje rozwój bakterii i przywraca prawidłowy poziom pH jamy ustnej.