Jak ważna jest rozgrzewka przed treningiem?

Regularna aktywność fizyczna ma znaczenie nie tylko dla sylwetki. Z pewnością warto ćwiczyć regularnie, aby móc cieszyć się wymarzonym wyglądem, lepszym zdrowiem, samopoczuciem i kondycją. Pamiętaj jednak, że liczy się odpowiednie przygotowanie.

 

Po co jest rozgrzewka przed treningiem?

Na pewno już od wczesnych lat szkolnych powtarzano Ci na zajęciach z wychowania fizycznego, że rozgrzewka przed treningiem jest bardzo ważna. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście, że tak. Dzięki rozgrzewce można przygotować odpowiednio swój organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego, co ma duże znaczenia dla efektywności i komfortu podczas treningu, a także dla bezpieczeństwa. Rozgrzewka zmniejsza ryzyko przeciążenia, a także urazów i różnego rodzaju kontuzji. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to element, o który należy zadbać. Pamiętaj, że rozgrzewka jest ważna nie tylko w przypadku osób, które wylewają siódme poty na siłowni lub biegają długie dystanse. Przygotowanie organizmu do ćwiczeń ma znaczenie niezależnie od tego, jaki rodzaj i intensywność treningu zaplanujesz.

Rozgrzewka – jak ją przeprowadzić?

Wiesz już, jak ważna jest rozgrzewka przed treningiem. Na pewno chcesz także sprawdzić, jak przeprowadzić ją w taki sposób, aby odpowiednio przygotować swój organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego. Najlepszym sposobem jest postawienie na profesjonalną wiedzę, którą można znaleźć na przykład na sprawdzonym blogu internetowym.

Świetne propozycje i cenne porady dostępne są na przykład na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-mobilizacjePod wskazanym adresem internetowym znajdziesz nie tylko ćwiczenia mobilizacyjne, ale także propozycje ćwiczeń rozwijających różne mięśnie i partie ciała jak na przykład klatka piersiowa, mięśnie dwugłowe ud, pośladki, biceps czy też brzuch. Ćwiczenia są bardzo różnorodne, a więc na pewno dasz radę znaleźć takie, które sprawdzą się świetnie w Twoim przypadku.

Jeśli chodzi o ćwiczenia mobilizacyjne, dużą popularnością cieszy się tak zwany robak. W tym przypadku pracują mięśnie pośladkowe, mięśnie podkolanowe oraz mięśnie łydek. Świetnie sprawdza się także przenoszenie ramion z gumą. To ćwiczenie angażuje nie tylko mięśnie naramienne, ale również mięśnie brzucha. Kolejnym popularnym ćwiczeniem jest przenoszenie ramion w leżeniu. W tym przypadku pracuje mięsień najszerszy grzbietu oraz mięśnie naramienne. Więcej propozycji ćwiczeń mobilizacyjnych znajdziesz na zaproponowanej stronie internetowej.

Rozgrzewka przed treningiem – to warto wiedzieć

Jest przynajmniej kilka ważnych informacji, które warto poznać, jeśli chodzi o rozgrzewkę przed treningiem.

  • Wyróżnia się rozgrzewkę pasywną oraz aktywną– ta pierwsza nie wymaga dużego zaangażowania, druga zaś obejmuje środki takie jak ćwiczenia ogólnousprawniające, koordynacyjne.
  • Dobrze przeprowadzona rozgrzewka może poprawić nastawienie psychiczne– dzięki niej nie tylko przygotujesz swój organizm do wysiłku, ale także będziesz mieć szansę na większe skupienie, co jest bardzo ważne podczas ćwiczeń. Rozgrzewka świetnie nastraja i sprawia, że ma się ochotę na trening.
  • Optymalne tętno to 50-70% Twojego maksymalnego tętna– pamiętaj, że powinno ono wzrastać stopniowo.
  • Rozgrzewkę można wykonywać ze sprzętem lub bez– warto spróbować zarówno pierwszej, jak i drugiej wymienionej możliwości. Dzięki temu dowiesz się, co sprawdza się w Twoim przypadku najlepiej.
  • Rozgrzewka powinna trwać przynajmniej 10 minut, ale maksymalnie 25 minut.