Inwestują w oświatę

– Patrzymy w przyszłość, myślimy o kolejnych pokoleniach, dlatego stawiamy na oświatę. W naszej gminie powstaje nowoczesna sala gimnastyczna, będziemy budować nową szkołę – mówi Tomasz Kotliński, wójt Gminy Roźwienica. Z nowych inwestycji będą cieszyć się mieszkańcy Rudołowic i okolicy.

 

Na budowę nowej szkoły samorząd Gminy Roźwienica dostał 9,5 miliona złotych z programu Polski Ład. – To bardzo ważna inwestycja, bo teraz dzieci uczą się w fatalnych warunkach. Mamy blisko 100 uczniów, których musimy pomieścić w 200 letnim budynku. W ciasnych i słabo ocieplonych klasach. Staramy się oczywiście stworzyć dla nich jak najlepsze warunki. W okresie chłodów dogrzewamy obiekt, co oczywiście generuje koszty. Mieszkańcy Rudołowic czekali na szkołę ponad 50 lat – podkreśla Mariusz Baran, dyrektor szkoły w Rudołowicach. Na tego rodzaju inwestycje samorządy mogły starać się o dofinansowanie do 8 mln złotych. W przypadku Rudołowic rząd przyznał dodatkowe pieniądze w kwocie 1 mln 350 tys. złotych. Dzięki temu, że wójt Tomasz Kotliński złożył wniosek do rządowego programu Polski Ład wybudowanie całkiem nowej szkoły rozpocznie się już w 2024 roku. – Ponad 9 mln złotych to lwia część środków na budowę nowej szkoły, gmina musi zabezpieczyć tylko 15 procent wartości inwestycji, co stanowi 1 mln 650 tys. zł – tłumaczy wójt Kotliński. Budowa nowej szkoły rozpocznie się w 2024 roku.

 

Sala gimnastyczna już powstaje

Drugą inwestycją realizowaną przez Gminę Roźwienica jest budowa nowej sali gimnastycznej w Rudołowicach. – Bardzo się z tego cieszymy. Z każdym kolejnym dniem obserwujemy jak rosną mury naszej sali. Już niebawem dzieci będą mogły ćwiczyć w komfortowych warunkach. Dotąd musiały chodzić na zajęcia wychowania fizycznego do startego budynku oddalonego od szkoły o pół kilometra. Nowoczesna sala gimanstcyzna otworzy przed nami nowe możliwości. Będą z niej korzystać nie tylko uczniowie, ale będzie to także miejsce otwarte dla wszystkich mieszkańców naszej miejscowości. Obiekt pozwoli na organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych – opowiada dyrektor M. Baran. Na budowę hali sportowej przeznaczono 5 mln zł. Ma być gotowa w lipcu przyszłego roku.

TP