III Mistrzostwa Deluxe Ski Jump

Już po raz trzeci w Pruchniku odbyły się mistrzostwa w skokach narciarskich rozgrywane na komputerze. Głównym organizatorem i pomysłodawcą wydarzeniu jest mieszkaniec Jodłówki Kacper Pieszko.

 

Uczestnicy rywalizowali w grze Deluxe Ski Jump, która swój szczyt popularności osiągnęła w czasie tzw. „małyszomanii”, czyli w okresie największych triumfów polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza, obecnie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Do dziś jednak, ta prosta gra ma wielu entuzjastów, czego potwierdzeniem są chociażby zawody rozgrywane w Pruchniku, które zorganizowano w miejscowym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. – Pomysł na tego typu turniej zrodził się przypadkowo. 3 lata temu, kiedy to nadszedł okres świąteczny i pojawiły się wspomnienia z lat dzieciństwa, gdy jako młody chłopak zasiadałem do tej gry wraz z rodziną oraz znajomymi. Pomyślałem wówczas, by połączyć rozgrywki zawodników z publicznością, która zgromadził się na sali i może śledzić całe zmagania na dużym ekranie – opowiada Kacper Pieszko.

 

W tym roku gościem specjalnym, prowadzącym całą imprezę był Paweł Baran, który na co dzień komentuje zawody Formuły 1 na kanale ViaPlay oraz jest dziennikarzem zajmującym się skokami narciarskimi w TVP Sport. – Relacjonował takie wydarzenia jak Turniej Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata w lotach, jak również Puchar Świata w skokach narciarskich. Cieszę się, że przyjął nasze zaproszenie – mówi K. Pieszko.

Tym razem do zawodów zgłosiło się 27 uczestników. – Można powiedzieć, że z całej Polski, ponieważ dwie osoby były aż z Białegostoku, a jedna z Krakowa, co świadczy, że te mistrzostwa zaczynają mieć rangę ogólnopolską – podkreśla K. Pieszko. Wśród zawdoników był również radny rady miejskiej w Pruchniku Dawid Pieszko, który zajął ostatecznie 10 miejsce.

 

Turniej uroczyście otworzyli organizator K. Pieszko, wicestarosta jarosławski Mariusz Trojak i dyrektor CKSiT Krzysztof Łuc. Momentami można było poczuć się jak podczas prawdziwego Pucharu Świata pod skocznią, bo niemalże cała sala została wypełniona kibicami. Podczas zawodów odbyły się konkursy dla publiczności z wiedzy o skokach narciarskich, a do wygrania były różnego rodzaju nagrody przygotowane między innymi przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Senator RP Mieczysław Golba ufundował replikę „kryształowej kuli”; czyli trofeum jakie odbiera skoczek który wygrywa cały cykl Pucharu Świata, wyrzeźbionej w drewnie przez Jakuba Olejarz z Jodłówki. Do zgarnięcia był także, voucher na realizacje projektu budowlanego ufundowany przez firmę Usługi Architektoniczno Inżynierskie Artur Pakosz z Jarosławia.

Wyniki rywalizacji:
1. Arkadiusz Sawa – 870 pkt (Rzeszów)
2. Mateusz Słowikowski– 850 (Białystok)

 1. Wacław Olszański – 716 (Zarzecze)
 2. Karol Piękoś – 672
 3. Konrad Budzyń – 524
 4. Miłosz Bajsarowicz – 511
 5. Przemysław Mołoń – 480
 6. Marek Niedźwiecki – 450
 7. Krystian Stanik – 438
 8. Dawid Pieszko – 419
 9. Krzystzof Bury – 390
 10. Kazimierz Buryło – 370
 11. Andrzej Materna – 363
 12. Marek Kubicki – 361
 13. Damian Kowal – 309
 14. Kamil Miksiewicz – 297