W dniach 4-6 sierpnia w Jarosławiu odbywać się będzie czwarta edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Podkarpacka Komisja Filmowa już dziś zaprasza wszystkich zainteresowanych. Będzie można spotkać się z twórcami filmów powstałych w Jarosławiu – Krzysztofem Zanussim („Eter”), Januszem Wąchałą („Eter”), Magdaleną Dipont („Katyń”), czy Kamilem Przełęckim („Katyń”).Trzydniowe wydarzenie wypełnią m.in. plenerowe i kinowe projekcje filmowe, panele dyskusyjne, wystawy tematyczne, a także spacery śladem historycznych produkcji.
O szczegółach dotyczących Podkarpackiego Szlaku Filmowego mówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 21 lipca w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki.
– Szlak filmowy ma już określoną formę. Co roku spotykamy się w miejscu, gdzie powstawały filmy. Ideą festiwalu jest edukacja filmowa, upowszechnianie kultury filmowej, przypominanie historii filmowych – mówiła Marta Kraus z Podkarpackiej Komisji Filmowej, zwracając uwagę, że wielu mieszkańców Podkarpacia nie ma pojęcia ile i jakich filmów na tym terenie powstało. A jest ich nie mało.
– Jak zaczynaliśmy katalogowanie w 2016, to wyszliśmy od 20 produkcji fabularnych. Teraz już wiemy, że samych fabuł jest ponad 60. Nie licząc dokumentów, seriali i innych form filmowych – wymieniała M. Kraus, nadmieniając, że Podkarpacie ma się czym pochwalić, ponieważ pracowali tu najwięksi polscy reżyserzy, tj. Andrzej Wajda, czy Jerzy Hoffman.
Głos zabrała też Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, która przyznała, że jej marzeniem było, aby przystanek szlaku filmowego miał miejsce w Jarosławiu.
– Nie ukrywam, że szlak filmowy śledziłam od początku jego powstania. Byłam w Przemyślu, byłam w Bieszczadach i bardzo się cieszę, że w tym roku w Jarosławiu mamy takie wydarzenie – mówiła dyrektor JOKiS, wymieniając filmy, do których sceny były tutaj kręcone, tj. „Katyń” A. Wajdy, „1920. Wojna i miłość” w reżyserii Macieja Migasa oraz „Eter” Krzysztofa Zanussiego. Starsi mogą też pamiętać nagrywany w 1976 roku film „Najlepsze w świecie” w reżyserii Stanisława Jędryki.
Konrad Sawiński, dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zwrócił uwagę postać Sama Spiegela, amerykańskiego producenta filmowego pochodzenia polsko-żydowskiego, który pierwsze lata życia spędził w Jarosławiu. Uchylając rąbka tajemnicy poinformował, że na to wydarzenie ma przybyć jego syn. Natomiast Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu tłumaczył, dlaczego miasto Jarosław, jest tak chętnie wybierane przez twórców. – Stała zabudowa starego miasta, śródmieścia, która jest oryginalną, historyczną powoduje, że jest to naprawdę bardzo fajna przestrzeń, gdzie można znaleźć inspiracje do stworzenia filmów historycznych – mówił.
Podczas konferencji poinformowano również, że na pamiątkę odbywającej się tu czwartej edycji Podkarpackiego Szlaku Filmowego, na jarosławskim Rynku zamontowane zostaną cztery żeliwne tablice, które będą przypominały o tym wydarzeniu.
Program Podkarpackiego Szklaku Filmowego
Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jarosławiu rozpocznie się w piątek,4 sierpnia o godzinie 18.00 projekcją filmów animowanych Marcina Podolca (ur. w Jarosławiu). Po premierze animowanej produkcji „Insekt” będzie okazja do rozmowy z reżyserem oraz szerszego poznania jego twórczości. Wieczorem na jarosławskim rynku będzie można usłyszeć koncert zespołu „Nachum”. Pierwszy dzień wydarzenia zwieńczy projekcja filmu „Na nabrzeżach”, którego producentem był Sam Spiegel. Film zostanie wyświetlony na murze Bramy Krakowskiej. Tam też pokazane zostaną zdjęcia z jarosławskich planów filmowych, wykonane przez mieszkańców Jarosławia.
W sobotę, 5 sierpnia będzie można na chwilę przenieść się do cerkwi w Starym Dzikowie, gdzie A. Wajda realizował sceny do filmu „Katyń”. Odbędzie się też spotkanie ze scenografką M. Dipont oraz K. Przełęckim, kierownikiem produkcji. Tego dnia o godzinie 15. i 17. z jarosławskiego Rynku wyruszą spacery filmowe szlakiem filmowych miejsc, historii, ciekawostek i anegdot. Będzie można też obejrzeć aż cztery filmy.
Z kolei na 6 sierpnia szykowane są atrakcje dla całych rodzin. Odbędzie się filmowy quiz rodzinny z nagrodami, a następnie wyświetlony zostanie film familijny „Najlepsze w świecie”. Będzie można zobaczyć też „Noc generałów” oraz „Sam Spiegel podbija Hollywood”. Odbędzie się też ostatni spacer filmowy. Wydarzenie zakończy wieczorny pokaz filmu „Katyń”.
Szczegółowy program Podkarpackiego Szlaku Filmowego można znaleźć m.in. na stronie internetowej Urzędu Miasta Jarosławia oraz na plakatach.
EK/DB