Festiwal Kultury Staropolskiej

W sobotę, 1 lipca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu odbył się występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Balet zaprezentował 2 spektakle. „Harmonia Mundi. Hołd dla Kopernika” oraz „Alla polacca”.

 

– Festiwal jest wyjątkową okazją aby poznać nasze korzenie. Czerpiemy z bogactwa sztuki, tańca i historii. Dzisiaj możemy podziwiać występy artystów, którzy oddają hołd naszemu dziedzictwu i przenoszą nas w czasie poprzez talent i pasję. Wydarzenie jest wyrazem szacunku dla naszych korzeni i tożsamości – mówił starosta jarosławski Stanisław Kłopot otwierając z prof. Marianem Wolskim pierwsze wydanie festiwalu.

Festiwal, tematycznie nawiązywał do Zespołu Dworskiego i Lamusa w Hawłowicach, a gośćmi i zarazem pomysłodawcami wydarzenia byli Agata i Marian Wolscy, do których niedawno powrócił wspomniany majątek ziemski.

Pierwszy ze spektakli nawiązywał do tematyki teorii astronomicznych, świata kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika. Zaś drugi ukazał staropolską tradycję, czyli to, z czego wyrasta polska kultura, i co wciąż kształtuje polską tożsamość.

erka/Fot. Iwona Rogus/Dorota Pupka