Euroregionalne Dni Jakubowe

Po raz VI w Gminie Przeworsk odbyły się Euroregionalne Dni Jakubowe, których celem jest promocja wiedzy na temat Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, jako szlaku pątniczego i pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego. W ubiegłych latach organizatorzy walczyli z deszczem, tym razem pogoda dopisała.

W sobotę, głównym wydarzeniem dnia była wizyta marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek wraz z parlamentarzystami: posłem do Parlamentu Europejskiego Bogdanem Rzońcą, posłem na Sejm Tadeuszem Chrzanem oraz wicewojewodą Podkarpackim Radosławem Wiatrem i starostą przeworskim Bogusławem Urbanem. Tego samego dnia odbył się V Jakubowy Rajd Rowerowy, w którym uczestnicy pokonali trasę ponad 40 km zaczynającą się w Grzęsce, a kończącą w Nowosielcach. Kolejną atrakcją, tym razem dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia były biegi po „Muszlę Św. Jakuba” na dystansie 400 m i 800 m. Muzycznym akcentem sobotniego świętowania były występy artystyczne: Chóru „Veritas” z Nowosielec oraz solistów z Zespołu wokalno-instrumentalnego „Bella Voce” ze Studziana.

Niedzielę, drugi dzień Euroregionalnych Dni Jakubowych rozpoczęło poranne X Jubileuszowe Niedzielne Pielgrzymowanie. Grupa pielgrzymujących Podkarpacką Drogą św. Jakuba Via Regia na trasie Przeworsk-Łańcut zatrzymała się przy zabytkowym kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Nowosielcach, gdzie historię parafii i kościoła przybliżył ks. proboszcz Piotr Walasz. Na pątników czekał również przygotowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich poczęstunek. Następnym punktem programu była msza św. z udziałem przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej Kosynierów z Ujeznej oraz pielgrzymów. Oprawę muzyczną zapewnił chór Veritas z Nowosielec pod dyrygenturą Tomasza Piątka. Po mszy delegacje z wójtem Gminy Przeworsk, Danielem Krawcem na czele, złożyły kwiaty pod Kopcem Wójta Michała Pyrza. Oddano też salwę honorową.

DP, fot. DP (7), GOK Przeworsk (4)