Droga Krzyżowa ekstremalnie

W piątek, 15 marca odbyła się XII edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa.

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Ma charakter indywidualny. Podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, uczestnik jest zdany wyłącznie na własne siły. Mimo to chętnych do udziału w tym wydarzeniu nie brakuje. W tym roku najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a najstarszy 73 lata.

– Dziękuję, że mogłem przejść tę swoją drogę krzyżową w ciszy i skupieniu, poczuć samotność, strach przed tym, co mnie czeka. Patrzyłem też na wytrwałość innych osób, które pomimo tego, że buty zostawały w błocie, nie podawały się. Pomimo fizycznego zmęczenia wszyscy szli dalej – mówi jeden z uczestników tego wydarzenia.

W tegorocznej edycji jarosławskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej swój udział poprzez strony internetowe zarejestrowało 401 osób. Jednak w rzeczywistości trud tej wędrówki podjęło nieco więcej osób. – Wnioskując z liczby wydanych pakietów, przyszło o 10% więcej. Na trasy o długości powyżej 40 km wybrało się 215 osób, a na trasy krótsze, tzw. Preludium do EDK – 186 osób – mówią organizatorzy tego wydarzenia.

Ekstremalna Droga Krzyżowa na trasie dłużej bądź liczącej około 40 km prowadziła m.in. do Chłopic (wybrały ją 2 osoby), Hermanowej (11 osób), wokół Jarosławia (okrężnej przez Boratyn, 17 osób), Jodłówki (4 osoby), Kalwarii przez Gruszową (51 osób), Kalwarii przez Rybotycze (9 osób), Leżajska (16 osób), Lubaczowa (13 osób), Przemyśla (42 osoby), Przeworska (doliną Wisłoka, 10 osób), Tuligłów (15 osób), Wielkich Oczu (25 osób).

Były też krótsze trasy: okrężna przez Stawki (43 osoby), okrężna przez Morawsko (8 osób), okrężna przez Wierzbną (23 osoby), Przeworsk przez Cieszacin (32 osoby), Przeworsk przez Ujezną (77 osób).

Największym zainteresowaniem spośród dłuższych odcinków niezmiennie cieszyły się trasy na Kalwarię Pacławską: przez Gruszową (63 km) i przez Rybotycze (80 km) oraz do Przemyśla. W grupie Preludium do EDK od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się trasa do Przeworska przez Ujezną.

EK, fot. org.