Dożywocie za skatowanie dostawcy pieczywa

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał 30-letniego mieszkańca gminy Jawornik Polski na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W październiku 2020 r., bestialsko pobił on mężczyznę, dostarczającego towar do jednego ze sklepów w Jaworniku Polskim. Po kilku tygodniach w skutek odniesionych obrażeń, 60-latek zmarł w szpitalu.

 

Do zdarzenia doszło wczesnym rankiem, 19 października 2020 roku. 29-letni wówczas Adam Sz. zaczaił się na 60-letniego Wojciecha G., który przywiózł do sklepu towar. Starszy mężczyzna nie spodziewał się ataku. Jak zwykle zaczął wypakowywać skrzynki z pieczywem. Nagle został uderzony w tył głowy kijem bejsbolowym. Nieprzytomny upadł na ziemię. Mimo to, napastnik z ogromną siłą nadal uderzał go na oślep po twarzy i brzuchu. Przerwał na chwilę i przeszukał kieszenie swojej ofiary, poczym uderzył jeszcze kilka razy, a następnie odjechał sprzed sklepu samochodem, którym przyjechał 60-latek. Ciężko ranny mężczyzna trafił do szpitala.

Podjęte przez policję działania pozwoliły na szybkie ustalenie sprawcy bestialskiego pobicia, mimo że w chwili ataku był on zamaskowany. Całe zdarzenie nagrały kamery monitoringu. Adama Sz. udało się zatrzymać jeszcze tego samego dnia. Skradzionego volkswagena na autostradzie A4 namierzyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu. Za kierownicą siedział 29-letni sprawca pobicia. W samochodzie odnaleziono też użyty do ataku kij bejsbolowy. Adam Sz. niemal od razu został przekonwojowany do przeworskiej komendy. Początkowo nie przyznawał się do winy, odmawiał składania zeznań zasłaniając się niepamięcią. Zarówno podczas zatrzymania, jak i doprowadzenia do prokuratury zachowywał się agresywnie.

 

Bez litości

Niestety, pomimo wysiłków lekarzy, kilka tygodni po zdarzeniu ciężko pobity 60-letni mieszkaniec gminy Dynów zmarł w szpitalu w Rzeszowie. Śmierć ofiary sprawiła, że zmianie uległa kwalifikacja czynu sprawcy. Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w związku z rozbojem z użyciem niebezpiecznego narzędzia groziła mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Przemyślu nie znalazł okoliczności łagodzących dla oskarżonego i 20 grudnia 2021 r. skazał go na dożywocie. Adam Sz. był już wcześniej karany m.in. za pobicia i kradzieże. Więzienie niczego go jak widać nie nauczyło, a nagranie ze sklepowego monitoringu nie pozostawiło wątpliwości, jak brutalny i bezwzględny był wobec swojej ofiary. Oprócz dożywotniego pozbawienia wolności wobec 30-latka zasądzono też karę 30 tys. zł grzywny oraz 200 tys. zł nawiązki dla pokrzywdzonej, czyli żony Wojciecha G. Wyrok nie jest prawomocny.

 

DP/fot. KPP Przeworsk