Do Jarosławia zjechali młodzi muzycy z całej Polski

W dniach 21-22 marca 2024 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu odbył się V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Polskiej. Współorganizatorami konkursu było Towarzystwo Muzyczne w Jarosławiu oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

 

W konkursie wzięło udział 58 podmiotów wykonawczych: uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z całej Polski. Wykonywali muzykę polskich kompozytorów na różnych instrumentach i w różnych zespołach wykonawczych.

Młodych artystów oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Tarcholik (solista, kameralista, koncertmistrz, kierownik katedry w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie), prof. dr hab. Monika Bachowska (dyrygentka, chórmistrz, pedagog, dr hab. sztuk muzycznych, profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, prowadząca Lusławicką Orkiestrę talentów) oraz dr Tomasz Lupa (pianista, autor nagrań z utworami polskich kompozytorów: Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Franciszka Lessela, pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie).

 

Wyniki:

W I grupie I miejsce zajęła Milena Homa (saksofon, PSM i st. w Przeworsku),II – Michał Domagała (wiolonczela, SM I st. nr 1 w Krakowie), II – Nikola Janik (wiolonczela, SM I st. w Romanowie), II – Paweł Kiełb (akordeon, SSM I st. w Jeżowem), III – Jakub Seńko (fortepian, ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie), III – Krzysztof Bącal (klarnet, PSM I st. w Przeworsku). Wyróżnienia otrzymały: Julia Schilling (flet, ZPSM w Jarosławiu) oraz Lena Baran (wiolonczela, ZPSM w Jarosławiu).

W II grupie I miejsce zdobyła Laura Pietryka (fortepian, PSM I i II st. w Sanoku), II – Antoni Sarnicki (fortepian, ZPSM w Przemyślu), III – Szymon Kukla (akordeon, ZPSM w Jarosławiu), III – Maja Sikorska (fortepian, SM I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, III – Magdalena Teleśnicka (gitara, ZPSM w Przemyślu). Wyróżnienie przyznano Michałowi Bogaczykowi (akordeon, ZSM nr 1 w Rzeszowie).

W VI grupie I miejsce zajął duet akordeonowy: Szymon Kukla, Tymoteusz Kłak (ZPSM w Jarosławiu),II – trio saksofonowe: Zofia Kalamarz, Milena Homa, Szymon Kotliński (PSM I st. w Przeworsku).

W V grupie I miejsce Kinga Pietrucha (PSM I i II st. im. F. Chopina w Opolu), II – Amelia Szmidt (PSM I i II st. w Sanoku), III – Klaudia Kita (PSM I i II st. w Sanoku).

Wyróżnienia otrzymali: Filip Krzysztof Jurkiewicz (ZPSM w Kielcach), Daria Kryvoruchko (PSM I i II st. w Opolu) oraz Weronika Podzielny (PSM I i II st. w Opolu). Wyróżnienie za interpretację utworów Józefa Elsnera: Filip Krzysztof Jurkiewicz (ZPSM w Kielcach). Wyróżnienie za interpretację utworu Witolda Lutosławskiego: Kinga Pietrucha (PSM I i II st. im. F. Chopina w Opolu).

W III grupie I miejsce zajęła Sara Rejko (skrzypce, SM II st. im B. Rutkowskiego w Krakowie), II – Benjamin Leksycki (wiolonczela, PSM II st. im. W. Żeleńskiego

w Krakowie), III – Michał Pazgan (skrzypce, SM I i II st. im. B Rutkowskiego w Krakowie).

W IV grupie I miejsce i nagrodę Grand Prix otrzymała Maja Banicka (saksofon, ZSM w Krośnie), I – Wojciech Kapałka (skrzypce, PSM I i II st. im. Żeleńskiego w Krakowie), II – Aleksandra Bartuś (klarnet, SM I i II st. im B. Rutkowskiego w Krakowie), II – Bartłomiej Widełka (akordeon, ZPSM w Przemyślu), III – Laura Hrycewicz (saksofon, ZPSM w Przemyślu), III – Michał Stochel (akordeon, ZPSM w Przemyślu), III – Filip Balawender (fortepian, ZPSM w Przemyślu). Nagrodę specjalną za wyróżniające wykonanie utworu Witolda Lutosławskiego otrzymał Igor Biernat (ZPSM im. W. Kilara w Katowicach).

W grupie VII dla zespołów ze szkół muzycznych II st. wyróżnienie zdobył duet Alicja Rydel i Alicja Leczkowska (SM II st. i. F. Chopina w Gdańsku).

Nagrody finansowe zostały przyznane laureatom I, II i III miejsca w siedmiu kategoriach.

Pozostałym laureatom przyznane zostały nagrody rzeczowe w postaci wydawnictw płytowych ufundowane przez Fundację Muzyczną RUBATO oraz Burmistrza Miasta Jarosławia.

Wyróżnienia i nagrody rzeczowe otrzymali również wykonawcy za wyróżniające wykonania utworów Józefa Elsnera, Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego.

 

DP/fot. ZPSM w Jarosławiu, DP (1)