Będzie nowe miasto w powiecie przeworskim

W powiecie przeworskim status miasta mają trzy ośrodki: Przeworsk, Sieniawa i Kańczuga. Od 1 stycznia 2024 r. dołączy do nich Jawornik Polski . Jak wykazały badania ankietowe chcieli tego mieszkańcy. – Walka o przywrócenie praw miejskich naszemu Jawornikowi Polskiemu trwała kilkadziesiąt lat. Teraz się to udało – cieszy się wójt Stanisław Petynia, który ,,awansuje’’ na burmistrza.

 

Gdy w 2010 r. zaczynałem zarządzać gminą uznałem wspólnie z radnymi, że   formalności miejskie są mniej ważne. Najważniejsze priorytety to poprawa infrastruktury i komfortowe warunki życia mieszkańców. Od jakiegoś czasu dla ludzi chcących u nas zamieszkać coraz większym problemem stawała się działka, głównie brak możliwości budowy na klasie 1-3 gruntu. Stało się to głównym argumentem do podjęcia decyzji zapytania mieszkańców o ponownej próbie przeprowadzenia procedury odzyskania praw miejskich. Badania zostały przeprowadzone już w styczniu bieżącego roku. 88,2 %   mieszkańców wypowiedziało się za, 9,4% mieszkańców przeciw a 2,3% wstrzymało się od głosu. Zaskakująco pozytywny wynik ankiety doprowadził nas do momentu przyspieszenia działań – relacjonuje wójt Stanisław Petynia.

 

Herb nie tylko aspektem dla odzyskania praw miejskich

Jawornik Polski uzyskał lokację miejską przed 1472 rokiem. Przekształcony został w miasteczko w 1784 roku i było nim aż do 1934 r, do chwili utraty praw miejskich w związku na mocy ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego. Wyróżniał się charakterystyczną zabudową, m.in. rynkiem otoczonym kamieniczkami i herbem z zarysem murów obronnych typowym dla miast. – Herb jest nie tylko aspektem historycznym dla odzyskania praw miejskich – mówi Wójt.

Warto wspomnieć też o zabytkach : dworzec kolejki wąskotorowej Przeworsk – Dynów, XIX – wieczny kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła oraz Jawornicka Izba Regionalna mieszcząca się w budynku zabytkowym z początków XX wieku, w dawnym ośrodku zdrowia.

 

Same korzyści, zero minusów

– Obecnie mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową.

Budujemy wodociągi i modernizujemy sieć kanalizacyjną, są też żłobki i przedszkola. Najistotniejszym zyskiem dla rozwoju miejscowości jest brak obowiązywania ustawy o ochronie gruntów rolnych. Pozwoli w znacznym stopniu rozwinąć inwestycje w budownictwo, firmy i farmy odnawialnych źródeł energii. Podatki i opłaty są niezależne od statusu miejscowości – same korzyści, zero minusów.

 Składam serdeczne podziękowania pani wojewodzie Ewie Leniart , pani poseł na Sejm RP Teresie Pamule oraz mieszkańcom i przyjaciołom gminy Jawornik Polski za wsparcie – mówi wójt Stanisław Petynia.

Od 1 stycznia 2024 r. województwo podkarpackie opróćz Jawornika Polskiego będzie mieć jeszcze jedno nowe miasto, którym będzie Bircza (powiat przemyski).

DB/UG Jawornik Polski