Baza rodzin Szlachetnej Paczki otwarta

Rozpoczęła się 23. edycja Szlachetnej Paczki. W sobotę, 18 listopada uruchomiona została baza rodzin oczekujących na pomoc.

 

Wśród potrzebujących pomocy jest m.in. 49-letni Jeremiesz z Jarosławia, który jest osobą niepełnosprawną intelektualnie, osieroconą i niezaradną życiowo. Około 5 lat temu zmarła jego mama, a 20 lat wcześniej ojciec. Jego sytuacja życiowa po śmierci matki, znacznie się pogorszyła, ponieważ zabrakło osoby, która mogłaby pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie pomagają mu osoby ze stowarzyszenia kościelnego, które zorganizowały dla niego toaletę. 49-latek potrzebuje bojlera elektrycznego do grzania wody 20 l., łóżka oraz żywności.

Na pomoc czeka także 59-letnia Leonia i jej 37-letnia córka Antonina, które mieszkają w połowie 100-letniego drewnianego domu (druga część uległa zawaleniu) Pani Leonia całe życie pomagała innym, opiekowała się osobami starszymi. Jeszcze teraz pomimo coraz mniejszych sił i bólu nóg chodzi do pracy. Pani Antonina próbowała poprawić ich byt, kilkukrotnie wyjeżdżała za granicę, ale trafiała na nieuczciwych pośredników. W czasie pandemii nie pracowała. Do pracy wróciła kilka miesięcy temu, ale jej zatrudnienie jest ciągle niepewne. Trzy kluczowe potrzeby to żywność środki czystości oraz voucher do sklepu budowlanego.

W bazie rodzin jest też 40-letnia Sylwia z rodziną. Rok temu życie tej czteroosobowej rodziny z Przeworska diametralnie się zmieniło. Mąż pani Sylwii uległ wypadkowi w pracy, co doprowadziło do krwiaka w mózgu. Jest po operacji usunięcia części czaszki i aktualnie przebywa na leczeniu za granicą. Kobieta pracuje, zajmuje się domem i wychowaniem dwójki dzieci. Wcześniej małżeństwo mieszkało za granicą, ale z powodów rodzinnych zmuszeni byli wrócić do Polski. Synowie bardzo wspierają mamę w walce o lepsze jutro. Rodzina potrzebuje żywności, środków czystości oraz odzieży.

Opisane powyżej historie, to tylko nieliczne przykłady rodzin, które znajdują w trudnej sytuacji życiowej. W poniedziałek, 20 listopada w powiecie jarosławskim w bazie znajdowało się 15 rodzin. W powiecie przeworskim było ich 6. Do chwili wydania tego numeru sytuacja mogła się zmienić, ponieważ na bieżąco zgłaszają się darczyńcy chcący przygotować paczkę dla danej rodziny. Ciągle też dopisywane są nowe rodziny, które chciałyby otrzymać taką pomoc. Przypomnijmy, że paczkę można przygotować samodzielnie lub w grupie: w firmie, w rodzinie, w szkole. Baza rodzin dostępna jest na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki zakończy się 16 i 17 grudnia, podczas tak zwanego „weekendu cudów”. To wtedy potrzebujące rodziny i osoby otrzymają przygotowane dla nich prezenty. W ich przekazaniu pomogą wolontariusze.

EK