Krzyż przydrożny w Roźwienicy

Krzyż – symbol męki i śmierci Jezusa Chrystusa zarazem nieskończonej miłości Boga do człowieka. Jednych kuje w oczy, innych łączy. Wpisany jest jednak od wieków w pejzaż naszych miast, miasteczek i wsi.

 

Krzyż przydrożny w Roźwienicy znajduje się przy drodze głównej w stronę Jarosławia. Stoi obok drogi na solidnej betonowej podstawie. Na cokole kamiennego krzyża znajdują się podłużne płyciny. Na dolnej wyryty jest napis: „Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Cię któryś przez mękę i śmierć krzyżową świat odkupił…” Wymieniony jest również fundator tego krzyża, jednak jego nazwisko jest zatarte i trudne do odczytania. Być może była tam również data powstania krzyża jednak czas zrobił swoje. Na środkowej i górnej płycinie nie ma żadnych widocznych napisów, co nie oznacza że ich pierwotnie nie było. – Historii tego krzyża nie znam ale powstał on conajmniej w XIX wieku. Moi dziadkowie kupili działkę na której stoi i już wtedy ten krzyż tam się znajdował.   Jest na pewno bardzo stary. Ufundował go Antoni Pulit – mówi pani Danuta, mieszkanka Roźwienicy, która opiekuje się krzyżem. Krzyż nie stoi dokładnie w tym samym miejscu jak przed wiekami. – Był on przenoszony jak robiono boczną drogę, dwa lub trzy lata temu. Został przesunięty kilka metrów w bok. Wtedy właśnie została odnowiona spodnia część. – dodaje pani Danuta.

Stojący przy drodze stary krzyż w Roźwienicy jest zadbany, przed nim posadzone są kwiaty, a na jego ramionach wisi piękny różany wianek. Jest symbolem zawierzenia Bogu życia przez przodków z tej miejscowości.

Marcin Sobczak

Czytaj w papierowym wydaniu