Policjanci pomogli starszemu mężczyźnie

Dzięki szybkiej reakcji policjantów oraz czujności mieszkanki Jarosławia, 86-letni mężczyzna trafił pod opiekę medyczną. Mężczyzna szedł środkiem jezdni stwarzając zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu. Senior miał problemy z poruszaniem się i był zdezorientowany.

 

Do zdarzenia doszło w środę, 27 maja po godz. 9. Dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie od mieszkanki Jarosławia, o starszym mężczyźnie, który szedł środkiem jezdni i próbował wejść do jej samochodu. Zgłaszająca podała, że mężczyzna jest zdezorientowany.

– Jadąc do pracy spostrzegłam stojącego na środku jezdni starszego mężczyznę. Był tuż za zakrętem. Nie mogąc w żaden sposób go ominąć zatrzymałam samochód. Bardzo powoli, poruszając się o lasce podszedł do maski. Następnie nie zachowując żadnej odległości, zbliżył się do drzwi – opowiada mieszkanka Jarosławia.

W rozmowie z kobietą staruszek poinformował ją, że planuje dostać się na główne skrzyżowanie w Jarosławiu, by tam „złapać okazję”. W ten sposób chciał dojechać do rodziny z Oleszyc, z którą jak twierdził, nie mógł się skontaktować. Zaniepokojona pomysłem rozmówcy kobieta wezwała policję.

– Bałam się, że ktoś go potrąci. Próbowałam dociec skąd jest, gdzie mieszka. Na to pytanie nie potrafił jednak logicznie odpowiedzieć, pomimo, że próbował. Plątały mu się słowa. Zapytałam, czy bliscy nie będą się o niego martwić. Odparł, że mieszka sam, a chwilę później zaczął mówić coś o żonie, z którą planował się rozwieść – relacjonuje młoda kobieta.

 

Pomogli policjanci

Na miejsce zdarzenia zostali skierowani policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego.

– Nieopodal Rynku mundurowi zastali zgłaszającą kobietę oraz 86-letniego mężczyznę. Senior miał problemy z poruszaniem się, wypowiadał się nielogicznie i miał zaniki pamięci. Ze względu na stan jego zdrowia policjanci wezwali pogotowie ratunkowe. Funkcjonariusze w rozmowie z seniorem ustalili i powiadomili jego rodzinę – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Dzięki szybkiej reakcji mieszkanki Jarosławia udało się w porę pomóc 86-latkowi.

– Dziękuję policjantom za zaangażowanie i profesjonalizm, którym się wykazali. Dzięki ich pomocy starszy mężczyzna w kilka minut od zgłoszenia otrzymał fachową pomoc – mówi Jarosławianka.

Policjanci apelują, by zwracać uwagę na osoby starsze, które sprawiają wrażenie osoby zdezorientowanej lub zagubionej, ponieważ tylko odpowiednia reakcja może zapobiec tragedii.

EK/KPP

 

Czytaj w papierowym wydaniu