Jedna z większych realizacji na terenie jarosławskiego Opactwa.

Fotowoltaika najbardziej opłacalna w historii!

Po zmianie systemu rozliczeń dla prosumentów energii elektrycznej od wiosny tego roku, wiele osób zastanawia się nad opłacalnością instalowania fotowoltaiki. Wszelkie wątpliwości rozwiewają specjaliści z firmy Suntrans, którzy na bieżąco śledzą stawki jakie oferowane są w net-billingu.

 

Przedstawiciel firmy Suntrans – Paweł Wolontkowski, podczas odbioru falownika hybrydowego z bankiem energii. 

Net-billing bardziej opłacalny od opustów?

Od początku kwietnia br. nowi prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku, są już rozliczani z nadwyżek energii oddanej do sieci w systemie net-billingu. Ponieważ w ostatnich miesiącach rynkowe ceny energii wyraźnie poszły w górę, okazuje się, że nowy system rozliczeń prosumentów nie musi być mniej opłacalnym rozwiązaniem od poprzedniego systemu opustów.

Dla prosumentów działających w systemie net-billingu, kluczowa jest tzw. rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm). Podaje ją co miesiąc Operator Informacji Rynku Energii (OIRE), którego zadania wypełniają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Pierwszą miesięczną cenę energii w ramach indeksu RCEm Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały za czerwiec br. i ostatecznie wyniosło ono 656,04 zł/MWh. W lipcu było to 796,27 zł/MWh; natomiast w sierpniu można było zauważyć wyraźny wzrost do 1.022,99 zł/MWh. Obecnie Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że indeks RCEm za wrzesień wyniósł 711,92 zł/MWh, co oznacza, że taka stawka będzie przyjmowana dla energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów w październiku.

W ostatnim czasie do Rady Ministrów trafił projekt ustawy gwarantujący maksymalną cenę za energie elektryczną, która dla gospodarstw domowych ma wynosić 699 zł/MWh. – Nie znaczy to nic innego jak sytuację, gdy sprzedamy drożej to co kupimy taniej – tłumaczy Paweł Wolontkowski, przedstawiciel firmy Suntrans z Przeworska.

Warto przypomnieć, że z net-billingu mogą korzystać prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji po 31.03 br. Prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie do końca marca, mogą być objęci systemem opustów. Co ważne, osoby objęte wcześniej opustami mają prawo do przejścia na system net-billingu (przejście prosumenta z opustów na net-billing uprawnia do otrzymania wyższej dotacji na instalację domowych urządzeń energetycznych w czwartej edycji programu Mój Prąd).

Najprościej różnicę w sposobie rozliczania można podsumować, że obecnie jest to rozliczanie wartościowe, a nie ilościowe energii oddanej i pobranej przez prosumenta.

W poprzednim systemie prosumenckim, rozliczenie odbywa się nie na podstawie wartości energii wyrażonej w cenie, ale na podstawie jej ilości. Prosumenci nadal rozliczający się w systemie opustów mogą odebrać za 1 kWh energii oddanej do sieci do 0,8 kWh energii pobranej do sieci. W przypadku prosumentów posiadających większą instalację, o mocy ponad 10 kWh, współczynnik opustu wynosi 0,7. Opust przysługuje nie tylko za energię czynną – zmniejsza także naliczone opłaty za dystrybucję każdej pobranej kWh energii.

Prosumentom korzystającym z net-billingu przysługuje wsparcie w postaci gwarantowanej wartości energii zgodnie z indeksem RCEm na 15 lat, czyli w takim samym okresie jak prosumentom rozliczającym się w systemie opustów. Okres wsparcia przysługujący prosumentom objętych net-billingiem ewentualnie zostanie pomniejszony o czas, w którym korzystano wcześniej z rozliczeń w systemie opustów.

Od połowy 2024 roku podstawą rozliczeń w net-billingu nie będzie dłużej RCEm, ale stanie się nią średnia cena godzinowa.

 

Dla kogo zamrożono ceny energii?

W ostatnim czasie prezydent Andrzej Duda dzisiaj podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej, która zakłada zamrożenie cen energii w 2023 roku dla gospodarstw domowych do określonego poziomu zużycia. Wprowadzono także dopłaty dla osób korzystających z ogrzewania zasilanego energią elektryczną. Z dopłat ostatecznie zostali wykluczeni prosumenci.

Ustawa o której mowa gwarantuje stałą cenę na obecnym poziomie do 2 MWh zużycia rocznego w gospodarstwie domowym. Większy roczny limit dotyczyć będzie gospodarstw w których są osoby niepełnosprawnością (do 2,6 MWh) oraz w przypadku rodzin trzy plus i rolników (do 3 MWh). Nadwyżka zużycia energii ponad limit, będzie rozliczana zgodnie z taryfą wyznaczoną na przyszły rok.

Ponadto nowe prawo ma także premiować gospodarstwa domowe, które w przyszłym roku ograniczą zużycie energii – jeśli w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% w porównaniu do 2022, w 2024 r. mają otrzymać specjalny upust w wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.

Podpisana ustawa zakłada również, że gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – będą mogły liczyć na jednorazowy dodatek elektryczny. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Jeśli chodzi o maksymalną przyjętą cenę prądu dotyczy została zagwarantowana ona także mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz instytucjom użyteczności publicznej, w tym samorządom. W ich przypadku cena ta wyniesie 785 zł/MWh. Według założeń do projektu ustawy cena ta miałaby obowiązywać od 1.12.2022 r. do 31.12.2023 r.

 

MP

 

Źródła:

www.gramwzielone.pl

ksiegowosc.infor.pl