W 100 rocznicę urodzin Tytularnego Kapelana Ojca świętego – Bronisława Fili

Bronisław Fila urodził się 7grudnia 1922 roku we wsi Mazury, 6 km za Sokołowem Małopolskim. Te okolice mają ziemie o bardzo niskiej klasie, z tego powodu wielu mieszkańców wsi wyemigrowało za ocean w poszukiwaniu pracy. Wśród nich znalazła się część rodziny ks. Fili. Mazury to wieś należąca do dekanatu sokołowskiego. Przyszły kapelan Ojca Św. uczęszczał do Mniejszego Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, a następnie w Brzozowie. Po wyzwoleniu przyszły ksiądz Bronisław Fila kończy studia już w seminarium przemyskim. Pierwszą duszpasterską placówką nowo wyświęconego księdza był Majdan Królewski, następnie kościół farny w Rzeszowie, a ostatnim etapem pracy był Jarosław, gdzie spędził w kolegiacie 34 lata swojej ofiarnej pracy. Początkowo pracował jako wikariusz i katecheta, następnie jako proboszcz, archiprezbiter i kustosz kapituły kolegiackiej. Podczas duszpasterskiej misji dał próbkę swoich nieprzeciętnych zdolności organizacyjnych, zasłynął jako budowniczy, konserwator i naukowiec.

Odznaczał się wielkim poczuciem odpowiedzialności i obowiązkowości oraz żarliwym patriotyzmem. Na swoich włościach kolegiackich przeprowadził szereg prac renowacyjnych, między innymi konserwację polichromii ściennej oraz umieścił mozaikę w kruchcie kościoła poświęconej tematowi wyboru Polaka na Papieża w 1978 r. Ksiądz Fila i jego rodzina z Ameryki ufundowali główne drzwi wejściowe do kolegiaty wykonane z brązu według projektu i pod nadzorem artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, a wykonane przez pana Biedrońskiego z Tarnowa. W drzwiach szczególną uwagę zwracają napisy dotyczące dwu ważnych wydarzeń: ,,W świętej wiary drugie tysiąclecie Jarosław 10-11.VII 1971r.”. Słowa te nawiązują do wizyty w Jarosławiu kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, obecnie świętego. Drugi napis wiąże się fundacją Kolegium Jezuickiego w roku 1571, uczynioną przez Zofię ze Sprowy Kostkową. Oprócz tego w drzwiach znajdują się sceny z historii Polski i kościoła. Za sprawą księdza Fili zamontowano jeszcze drugie drzwi i ozdobne kraty. Ksiądz Fila był inicjatorem budowy kościołów jarosławskich w Łazach Kostkowskich, na Osiedlu Kombatantów i Kolonii Oficerskiej. Stale podejmował inicjatywy, udoskonalał i poprawiał wygląd kościoła zlecając np. marmurowe posadzki, czy pamiątkowe, patriotyczne tablice.

Ksiądz Fila przeprowadził też gruntowny remont klasztoru dawnego Kolegium Jezuickiego z wieżą, a także remont kościoła Św. Ducha. Zapoczątkował remont zabytkowej cerkwi przy ul. Sobieskiego. Są to tylko najważniejsze inwestycje ks. Fili, by zobrazować ogrom pracy i osobistego wysiłku jakiego nie szczędził. Poza tym zainicjował obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej, podczas których wygłaszał prelekcje. Wielu jego ministrantów trafiało do seminarium, mając pod jego kierunkiem dobre przygotowanie do późniejszej pracy kapłańskiej. Zwracano się do niego z szacunkiem i powszechnym uznaniem. Był człowiekiem niezwykle pracowitym, o wielkiej sile wewnętrznej, dawał przykład gorącej wiary i wielkiej dobroci. Zmarł tragicznie 26 listopada 1985 roku., przyczyną śmierci było zaczadzenie. Na jego pogrzebie w chłodny listopadowy dzień zebrały się tłumy wiernych manifestujących w ten sposób szacunek i wdzięczność dla zmarłego, podkreślając zasługi dla życia religijnego jarosławian. Ksiądz Fila budował nie tylko obiekty sakralne, ale przede wszystkim wspólnotę wiernych. Pochowany został w grobowcu na Starym Cmentarzu obok równie zasłużonego ks. prałata Opalińskiego.

 

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”