25 lat Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa

18 listopada Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa obchodził jubileusz 25-lecia działalności scenicznej. Artyści z powodzeniem reprezentują gminę Zarzecze podczas konkursów, festiwali, przeglądów i innych uroczystości na całym Podkarpaciu, jak i poza granicami kraju. Nie zabrakło występów artystycznych jubilatów i zaprzyjaźnionych zespołów. Przekazano również okazjonalny tort z życzeniami od władz gminnych i pracowników Centrum Kultury w Zarzeczu.

 

Spotkanie miało miejsce w remizie OSP w Rożniatowie. Wszystko odbyło się w miłej, rodzinnej atmosferze. Nie zabrakło wspomnień, refleksji i wiary, że kolejne lata działalności przyniosą wiele radości i satysfakcji. Gratulacje i słowa uznania dla zespołu złożyli m.in. wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, wójt gminy Zarzecze Tomasz Bury, przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze Małgorzata Byrwa, sekretarz gminy oraz radny powiatowy Łukasz Laska, radny powiatowy i poprzedni wójt Wiesław Kubicki, dyrektor oddziału TUW w Rzeszowie Lucyna Rybak, kierownik działu dziedzictwa i edukacji kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu Agata Hemon, etnograf Muzeum w Przeworsku Katarzyna Ignas, kierownicy zespołów śpiewaczych z Maćkówki i Kisielowa, zespół muzyczny z Łapajówki oraz wieloletni pracownik Centrum Kultury Anna Niemczak. – Gratuluję dotychczasowej działalności i dziękuję za wszelakie wsparcie na rzecz naszej gminy, a także reprezentowanie naszej społeczności gminnej w wielu konkursach. Życzę na kolejne lata wytrwałości, dużo zdrowia, sukcesów i owocnej współpracy – mówił wójt gminy Zarzecze Tomasz Bury.

 

Historia zespołu

Początki zespołu sięgają jesieni 1998 roku. Głównym motorem powstania grupy była Helena Kasperska, zwana przez wszystkich „Cioteczką” Dla zespołu była skarbnicą regionalnych pieśni, kolęd i pastorałek. Razem z ówczesnym sołtysem Rożniatowa Bolesławem Bluczakiem przy współpracy z Domem Kultury w Zarzeczu zorganizowali spotkanie inaugurujące powstanie zespołu śpiewaczego. W 1999 roku swoimi pastorałkami ,,Cioteczka” wyśpiewała I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Wtedy zespół liczył 10 kobiet i był żeńskim zespołem, śpiewającym tradycyjne pieśni a’capella. Rok później do zespołu dołączyli mężczyźni.

Zespół podlega pod Centrum Kultury w Zarzeczu, które służy pomocą merytoryczną w doborze repertuaru i w organizacji wyjazdów na przeglądy. Przez kilka lat brali udział w Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim, zdobywając najwyższe nagrody oraz wyróżnienia. Część zespołu uczestniczyła w 2011 roku w dożynkach prezydenckich w Spale, gdzie wieniec został przekazany biskupowi diecezji łódzkiej. Od 25 lat promują społeczność gminną, śpiewając podczas konkursów, festiwali, przeglądów i innych uroczystości w regionie, jak i poza granicami zdobywając wiele nagród. W swoim repertuarze posiadają pieśni obrzędowe, zwyczajowe, kolędy i pastorałki, biesiadne. Kultywują również tradycje i obrzędy ludowe. Za swoją działalność w czerwcu tego roku artyści otrzymali nagrodę marszałka województwa podkarpackiego ,,Znak kultury” za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej. Obecnie funkcję kierownika pełni Bolesław Bluczak.

 

Skład zespołu: Bolesław Bluczak, Zofia Bluczak, Anna Stęc, Stanisław Stęc, Zofia Szczygieł, Zofia Paryła, Helena Stęc, Elżbieta Dugiełło, Teresa Weselak, Józef Boratyn, Stanisław Bluczak, Maria Gąsior, Krystyna Ździebło

 

DB/Fot. UG Zarzecze