20 lat chóru ,,Michael”

12 listopada w Kańczudze odbył się jubileuszowy koncert chóru ,,Michael” działającego przy parafii pw. Św. Michała Archanioła i Ośrodku Kultury Miasta i Gminy Kańczuga. Formacja od dwóch dekad swoim wokalem uświetnia uroczystości i święta kościelne nie tylko w powiecie przeworskim, ale i całym Podkarpaciu. Występy niosą ze sobą nuty pełne magii, sprawiając w zachwyt wielu słuchaczy. Patronat honorowy koncertu sprawował burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Andrzej Żygadło.

 

Wstępem do niezwykłego wydarzenia kulturalnego była celebracja Mszy św.

przez proboszcza parafii ks. prał. dr Wojciecha Paca i byłego katechety kańczuckiego, obecnie wikariusza parafii w Markowej ks. Rafała Ziajki. Następnie odbył się koncert głównych bohaterów wydarzenia połączony z występem archidiecezjalnego chóru „Magnificat” z Przemyśla pod kierownictwem ks. Mieczysława Gniadego. Swoim występem gościnnym zaszczyciła sopranistka Dagmara Moskwa, przy akompaniamencie wtórował jej Franciszek Łamasz. – Składam serdeczne gratulacje, życząc kontynuacji twórczej drogi, nowych inspiracji i spełnienia marzeń. Niech nadchodzące lata będą jeszcze bardziej owocne i pełne sukcesów – skierował życzenia starosta przeworski Bogusław Urban.

 

O chórze

Chór „Michael” działa przy kańczuckiej parafii pw. Św. Michała Archanioła i Ośrodku Kultury Miasta i Gminy Kańczuga. Został założony w 2003 r. Zespół liczy 35 osób, o różnych profesjach i zainteresowaniach. Artyści swoim wokalem uświetniają przede wszystkim uroczystości i święta kościelne w powiecie przeworskim i w województwie podkarpackim. Chór posiada bogaty repertuar stanowiący głównie pieśni i utwory o tematyce religijnej, również autorstwa znanych kompozytorów, np. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki, czy Giuseppe Verdiego. Od marca 2013 r. dyrygentem i kierownikiem muzycznym chóru jest Hubert Hadro, który pełni równocześnie funkcję organisty w miejscowym kościele. Za szczególne osiągnięcia i całokształt działalności artystycznej

formacja została odznaczona nagrodą marszałka województwa podkarpackiego ,,Znak kultury”. Chórzyści niedawno wystąpili w jubileuszu 20-lecia chóru ,,Veritas” z Nowosielec, o którym pisaliśmy w 40 numerze Gazety Jarosławskiej.

DB/ Fot. Powiat przeworski