Winda na PKP już działa!

Po wielu latach oczekiwań i zmian, niepełnosprawni pasażerowie PKP w Jarosławiu wreszcie mogą bez przeszkód korzystać ze stacji.

 

Od niedawna zostały uruchomione dwie windy, które ułatwiły przemieszczanie się pomiędzy peronem drugim a stacją. Co więcej, są czynne cały czas i każdy może z nich skorzystać. Jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla niepełnosprawnych i starszych, którzy do tej pory mieli bardzo duże trudności z przemieszczaniem się na perony, a nawet skorzystaniem z tunelu. O problemach tych osób na naszej stacji pisaliśmy już cztery lata temu. Rozwiązanie jakie funkcjonowało dotychczas było kuriozalne. Platformy, które były zainstalowane przy poręczach były zepsute, a nawet gdyby działały, to i tak byłby problem, żeby z nich skorzystać. Otóż trzeba było zgłosić chęć użycia tego „udogodnienia” aż 48 godzin przed przybyciem na stację. Dodatkowo, wspominaliśmy że były one dostępne tylko dla osób na wózkach inwalidzkich, a osoby o innych ograniczeniach (np. chodzące o kulach) już skorzystać z nich nie mogły.

Po tak długim czasie oczekiwania mamy wreszcie rozwiązanie, które działa. Korzystają nie tylko niepełnosprawni, ale też ludzie z większym bagażem. Aż narzuca się teraz na usta pytanie: czy nie można było zrobić tak od razu i uniknąć podwójnych kosztów? Ot, kolejny przykład tego jak wyglądają u nas inwestycje.

Sebastian Niemkiewicz