Weekend cudów

W dniach 16-17 grudnia odbył się finał akcji Szlachetna Paczka. Potrzebujące rodziny otrzymały pomoc żywnościową i materialną.

 

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce, trwający nieprzerwanie od przeszło 20 lat. Każda edycja rozpoczyna się już w czerwcu rekrutacją wolontariuszy, którzy po przebytych szkoleniach spotykają się z potrzebującymi rodzinami w ich domach – poznają ich historie, diagnozują sytuację i podejmują decyzję o włączeniu danej rodziny do Szlachetnej Paczki. W listopadzie następuje oficjalne otwarcie Bazy Rodzin, z której każdy darczyńca może wybrać osoby, którym chce pomóc. Weekend cudów, czyli przekazanie dedykowanej pomocy danej rodzinie, w tym roku odbył się w dniach 16-17 grudnia. Darczyńcy, którzy przygotowali paczki dla danych rodzin przekazywali je do wyznaczonych magazynów. Następnie za pośrednictwem wolontariuszy paczki trafiały do potrzebujących.

– W tym roku zgłosiło się więcej wolontariuszy niż w poprzednim roku, dlatego mogliśmy odwiedzić więcej rodzin. W tamtym roku były to 42 rodziny, w tym roku – 60. W pierwszej kolejności odwiedzaliśmy rodziny, które pierwszy raz zostały zgłoszone do projektu Szlachetnej Paczki – informują wolontariusze Szlachetnej Paczki z rejonu Jarosław.

Pomoc w postaci Szlachetnej Paczki dotarła też do rodzin z powiatu przeworskiego.

Wolontariusze nadmieniają, że atmosfera do ostatniej chwili była napięta, ponieważ ostatnie potrzebujące rodziny znalazły swoich darczyńców „na chwilę” przed finałem.

Rodziny biorące udział w akcji najczęściej otrzymują zapas żywności, środki czystości, brakujące sprzęty gospodarstwa domowego oraz rzeczy potrzebne do przetrwania zimy.

 

EK, fot. ZSI