Upamiętnili lotników

W poniedziałek, 19 października, nastąpiło oficjalne odsłonięcie muralu poświęconego pamięci grupy 68 lotników związanych z ziemią jarosławską, którzy podczas II wojny światowej walczyli w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.

 

Mural powstał przy ulicy Świętego Ducha 1, na ścianie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Autorem projektu oraz jego wykonawcą jest Michał Węgrzyn, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu województwa podkarpackiego. Po odsłonięciu muralu, w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbyły się wydarzenia towarzyszące pod wspólną nazwą „Skrzydła pamięci”. Była to sesja popularnonaukowa, wystawa prezentująca sylwetki bohaterskich lotników oraz okolicznościowy koncert, w którym wystąpiły Beata Rybotycka i Dagmara Moskwa.

Partnerzy projektu: samorząd Województwa Podkaprackiego, Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: starosta jarosławski, Stanisław Kłopot oraz burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.

 

DP