Umowa na bulwary blisko podpisania

Wykonawcy stawiali zaporowe ceny i władze Jarosławia miały problem z wyłonieniem wykonawców dużych i znaczących inwestycji finansowanych w ramach dofinansowań. Przetargi unieważniano. W końcu jednak sfinalizowano przebudowę ul. Tarnowskiego i Pełkińskiej, a według zapowiedzi Ratusza umowa na zagospodarowanie bulwarów nad Sanem jest już na etapie przygotowań do podpisu. Ruszą więc trzy duże, jak na możliwości Jarosławia, inwestycje. Dwie z nich znacznie utrudnią życie kierowcom.

 

Zagospodarowanie bulwarów nad Sanem będzie realizowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych edycja II. Przewidywane koszty szacowano na niemal 7,2 mln zł, w tym prawie 6,5 mln zł pokrywało dofinansowanie. Wykonawcę wybierano w przetargach. Do dwóch ostatnich podejść startowała tylko jedna firma MK-BUDOWY Sp. z o.o. z Tyniowic. Błędy formalne oferty zdecydowały o unieważnieniu pierwszego z tych podejść. Za drugim razem wszystko było dopięte. Wykonawca został wyłoniony. Ma zagospodarować bulwary za kwotę prawie 7,9 mln zł. To o kilkaset tysięcy więcej niż planowały władze Jarosławia. Na wykonanie prac ma 17 miesięcy.

– Budowa bulwarów to strategiczny wniosek, w ramach zadania zrealizowane zostanie: zagospodarowanie terenów na prawym brzegu Sanu, stworzenie ogólnodostępnej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej. Powstaną ścieżki rekreacyjne, ciągi pieszo-rowerowe, miejsca parkingowe, boiska, plaża, miejsca do gier, ścieżki edukacyjne, amfiteatr, stanowiska do grillowania, skatepark, stanowisko do wodowania, siłownia plenerowa, mała architektura, budynek sanitarny, ale także infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna, monitoring, oświetlenie – opisywał Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia po przyznaniu dofinansowania. Wykonawca będzie musiał zadbać o stworzenie całej infrastruktury technicznej, z monitoringiem i oświetleniem terenu. Przeznaczony pod bulwary teren należy w części do miasta, w drugiej zaś do „Wód Polskich” z prawem dysponowania nim przez miasto. Ponad rok temu, podczas spotkania dotyczącego przyznania dofinansowań burmistrz Jarosławia mówił, że zagospodarowanie bulwarów może już ruszyć na wakacjach i potrwa około roku. Okazało się, że rusza rok później i potrwa dłużej.

 

Drogowe przebudowy też ruszają

W środę, 28 czerwca burmistrz W. Paluch informował, że podpisuje umowę z wykonawcą i niebawem rusza remont ul. Pekińskiej. Inwestycja będzie kosztowała ponad 14,5 mln zł. Prace potrwają 24 miesiące. Dzień później ul. Tarnowskiego została przekazana wykonawcy i stała się placem budowy. Tak ma być przez półtora roku. Koszt inwestycji to prawie 16 mln zł.

Obie modernizowane ulice pełnią ważną rolę w systemie komunikacyjnym Jarosławia. Jedna jest głównym przejazdem w stronę Lubaczowa. Druga w stronę Niska. Remont będzie wiązał się z poważnymi utrudnieniami, a biorąc pod uwagę, że potrwa około dwóch lat będzie wymagał od kierowców sporo cierpliwości.

erka