Uczcili pamięć „Montera”

W sobotę, 29 lipca, odbyła się VI edycja Biegu Montera, organizowana corocznie w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Wydarzenie rozpoczęło się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku, gdzie najpierw, na krótszych dystansach wystartowały biegi dziecięce i nastolatka w ramach Biegu Małego Powstańca. W pobliżu mety ustawiona została barykada powstańcza, można też było obejrzeć sprzęt wojskowy oraz zrobić sobie zdjęcie z „powstańcami”. Tuż przed 17.00, a więc godziną „W”, przeniesiono się do Gniewczyny Łańcuckiej, gdzie odbyły się uroczystości przed pomnikiem gen. bryg. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, który znajduje się obok szkoły jego imienia. Oprócz zaproszonych gości, przedstawicieli władz i samych biegaczy, wzięli w nich udział także członkowie rodziny Generała. Następnie z Gniewczyny wystartował bieg na dystansach 21,097 km oraz 10 km. Z kolei wieczorem, po dekoracji medalowej, na terenie przeworskiego parku odbył się koncert patriotyczny pt. „Baczyński 100” w wykonaniu Włodka Pawlika i Natalii Wilk.

Organizatorem wydarzenia byli Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy i Powiat Przeworski przy współpracy z Gminą Tryńcza, Miastem Przeworsk oraz Gminą Przeworsk.

DP