Poznawali piękno Polski

Podczas tegorocznych wakacji Biblioteka Publiczna Gminy Przeworsk realizowała projekt ,,Jaki znak twój” dofinansowany ze środków Biura ,,Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego ,,Symbole Narodowe RP.

 

Lipiec uczestnikom projektu upłynął na poznawaniu najpiękniejszych miejsc i utworów o Polsce. Wspólnie ,,wędrowali” przez polskie góry, pojezierza i pomorze oraz czytali legendy i poezję patriotyczną. Nie zabrakło gier planszowych i prac plastycznych promujących najciekawsze miejsca w kraju.

Podsumowaniem zajęć była wycieczka, w której wzięło udział 48 dzieci uczestniczących w letnich spotkaniach. Odwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, ponieważ poetka była oddaną patriotką działającą na rzecz Polski i Polaków. Spod jej pióra wyszła ,, Rota”, utwór pretendujący do miana Hymnu Polski. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wnętrza dworku, który Maria Konopnicka otrzymała w darze od narodu z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Duże wrażenie na dzieciach zrobiło oryginalne wyposażenie wnętrz z XVIII w. oraz osobiste przedmioty, którymi posługiwała się poetka. Na wystawie zobaczyli historyczne wydania utworów, wśród których szczególne miejsce zajmuje ,,Rota”.

Kolejnym etapem zwiedzania była wizyta w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzeum mieszczącym się w podziemiach pod zabytkowym Starym Miastem. Uczestnicy wycieczki poznali historię huty, dowiedzieli się jak powstają szklanki, kufle, szklane ozdoby i zobaczyli na żywo na czym polega praca hutnika. Dzieci mogły zagłębić się w świat technik produkcyjnych i zdobniczych a także wziąć w nich czynny udział, wybijając szklany medal.

DP/fot. org