Tydzień Bibliotek dobiegł końca

Od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywała się ogólnopolska akcja – Tydzień Bibliotek. Z tej okazji dla odwiedzających biblioteki przygotowano niemałe atrakcje.

Spotkanie z Jarosławem Kretem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu w ramach tego wydarzenia zorganizowała Jarosławską Noc Bibliotek, podczas której można było zobaczyć wiele atrakcji, tj.: kabaret, występy artystyczne, wystawy malarstwa i rzeźby oraz projekcję filmową. Przed publicznością wystąpili aktorzy teatru „Baccalareus”, kabaretu „Młodzi Duchem”, Zespół Piosenki Estradowej „Sway” oraz zespół taneczny „Balans”. Odbyły się także spektakle „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Serenada” Sławomira Mrożka. Wisienką na torcie było spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem. Nie zabrakło także zajęć czytelniczych i edukacyjnych tj. „Mądre bajki z całego świata”, „Co w Rafie piszczy, czyli ocean bez tajemnic” czy „Namiot obieżyświata”. W świat literatury wprowadzały także zabawy czytelnicze „Książkowa mapa nieba” i „Świat na jednym regale”.

Bogaty program, który przyciągnął uwagę szerokiego grona odbiorców, przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku. Dla przedszkolaków i dzieci z oddziałów przedszkolnych zaproponowano temat „Świata dla dzieci w teatrzykach”. 9 i 10 maja w progach biblioteki gościły dzieci z Miejskiego Przedszkola Sióstr Miłosierdzia. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały pomieszczenia biblioteki oraz kolorowe księgozbiory. Wysłuchały również bajki pt. „Kicia Kocia w bibliotece” w formie teatrzyku kamishibai, którą poprowadziła Bogumiła Jarosz. Dodatkową niespodzianką były zabawy na magicznym dywanie FunFloor Interaktywna Podłoga.

Dla uczniów szkół podstawowych również przygotowano ciekawą ofertę, dzięki której mogli oni poznać wiele ciekawostek z różnych miast w Polsce. Nie mniej radości sprawiła im balonowa zabawa z nagrodami. Nie zabrakło także oferty dla młodzieży. W warsztatach pt. „Świat w jednym miejscu, gdzie? W książkach dla młodzieży” wzięli udział uczniowie klasy I i II Liceum Ogólnokształcącego w Przeworsku. W ramach współpracy biblioteki z Domem Senior+ w Przeworsku zorganizowane zostały zajęcia pt. „Smaki świata”. Seniorzy wykonali przepiśniki metodą Scrapbookingu.

W ramach promocji czytelnictwa w miejskim Przedszkolu nr 2 w Przeworsku oraz w Bajkowym Przedszkolu w Przeworsku przeprowadzona została bajkoterapia za pomocą teatrzyku kamishibai. Dzieci obejrzały bajki z morałami pt. „O zajączku, który nie chciał się dzielić”, „Słodkie kłopoty łakomej wiewiórki”.

W ramach Tygodnia Bibliotek pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowali filmik instruktażowy, który nagrano w nowo powstałym Ogródku Literackim pt. „Zaczarowany motyl”. Filmik udostępniono na stronie Youtube oraz w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Przeworsk. Cieszy się on ogromną popularnością.

 

Opr. EK, fot. org.