Trwa XIV Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

W minionym tygodniu rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. Wydarzenie potrwa do poniedziałku, 25 września.

 

Wszystkich obecnych na tym wydarzeniu powitała Elżbieta Rusinko, prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kresów”. Festiwal rozpoczęło spotkanie zorganizowane w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu pt. „Klejnot w koronie Jarosławia – Kawalerowie Virtuti Militari z Garnizonu Jarosław”. Sylwetki jarosławian odznaczonych najwyższym polskim orderem wojennym, które nadawane jest za wybitne zasługi bojowe, przedstawiała Maria Panenka-Mazur, autorka książki „Kawalerowie Virtutti Militari z Jarosławiem w życiorysie”.

Organizatorzy, podobnie jak   w latach ubiegłych przygotowali program obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń. Jedne się już odbyły, inne ciągle przed nami. W pierwszych dniach festiwalu jego uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w prezentacjach Tomasza Kuby Kozłowskiego pt.: „Wilno, Wileńszczyzna i Nowogródczyzna w fotografii Jana Bułhaka”, „Henryk Poddębski – fotograf nadworny II Rzeczypospolitej”, czy „Między fascynacją, idyllą i grozą. Białoruś i Ukraina w twórczości polskich romantyków”. W piątek, 15 września w Galerii „Projektor Sztuki” mieszczącej się w holu Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki odbył się wernisaż wystawy pt. „Mistrz kadru Jan Bułhak”, zaś w sobotę, 16 września, w Galerii Głównej u Attavantich dokonano otwarcia wystawy pt. „Kresowy pejzaż Henryka Poddębskiego”. Nie zabrakło również koncertów. W sobotni wieczór odbył się koncert dedykowany Annie German w wykonaniu artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy, a w kolejnych dniach miał miejsce koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Dagmary Moskwy (sopran), Małgorzaty Wybraniec (skrzypce) i Łukasza Stanisławczyka (fortepian). Odbyła się także koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu aktorów i muzyków Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka z Rzeszowa.

 

EK, fot. CKiP