Tomograf za 2,5 mln zł dla COM

Modułowa pracownia z nowoczesnym tomografem komputerowym o wartości około 2,5 mln złotych została w ubiegłym tygodniu przekazana do Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

 

W skromnej uroczystości, ze względu na obostrzenia sanitarne, wzięli udział poseł Tadeusz Chrzan wraz z posłanką Józefą Szczurek-Żelazko, byłą sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz starosta jarosławski Stanisław Kłopot i radny powiatowy Kamil Dziukiewicz, archiprezbiter ks. Andrzej Surowiec wraz z kapelanem szpitalnym ks. Januszem Kluzem oraz dyrekcja i pracownicy jarosławskiego szpitala.

– W tym roku jarosławski szpital otrzymał ponad siedem milionów złotych dodatkowej pomocy. W zdecydowanej większości związana jest ona z przeciwdziałaniem COVID-19, ale są także zakupy, takie jak przekazany dziś tomograf komputerowy, które przydadzą się Centrum Opieki Medycznej w przyszłych latach – informuje starosta S. Kłopot.

Tomograf jest już gotowy do pracy.

Ogółem wartość zakupów przekazanych z Ministerstwa Zdrowia, Agencji Rezerw Materiałowych czy za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego to około 5 mln złotych. To między innymi respiratory, kardiomonitory, łóżka reanimacyjne, pompy infuzyjne. – Z rządowych źródeł pochodzą również środki ochrony osobistej dla personelu szpitala o wartość 1,1 mln zł – przypomina poseł T. Chrzan, którego starania w Warszawie przyniosły skutek w postaci tomografu przekazanego przez Ministerstwo Zdrowia.

 

O jarosławskim szpitalu nie zapomina także samorząd powiatowy. – Mowa m.in. o 1,5 miliona złotych na sprzęt doposażający oddział ginekologiczno-położniczy, czyli aparacie USG, histeroskopie, laparoskopie, łóżku porodowym, systemie nadzoru okołoporodowego i zestawie narzędzi chirurgicznych – dodaje starosta S. Kłopot. Samorząd powiatowy wsparł również finansowo wykonanie węzła cieplnego dla COM za 100 tys. zł.

– Olbrzymim sercem wykazali się także prywatni sponsorzy, fundacje i stowarzyszenia oraz ludzie dobrej woli z całej Polski. Były zarówno przekazy pieniężne, rzeczowe, jak również pomoc, którą trudno wycenić finansowo, a która miała równie wielkie znaczenie, tak jak np. wiosenna akcja szycia maseczek przez wolontariuszy. Oceniamy, że wartość tej pomocy, to około 600 tysięcy złotych – podkreśla dyrektor COM, Piotr Pochopień.

 

opr. erka/Powiat jarosławski