Stare remizy OSP: Remiza w Ujeznej

Ochotnicza Straż Pożarna w Ujeznej została założona w 1913 r., a jej pierwszą remizą na przechowywanie sprzętu była drewniana szopa przybudowana do szkoły.

 

Dzięki staraniom Józefa Wańczyckiego gmina dla straży zakupiła sikawkę czterokołową konną. Nawet wybuch wojny w 1939 r. nie przerwał działalności straży. W czasie okupacji bardzo dużo młodzieży z Ujeznej zaczęło należeć do OSP, chcąc przez to uniknąć wywózki na roboty przymusowe do Niemiec. Niemcy zajmując remizę przekształcili ją w kuchnię wojskową. Sprzęt strażacki przechowywano wtedy w zagrodach chłopskich.

Sikawka strażacka z wężami w starej remizie OSP Ujezna. fot. zbiory muzeum (2)

Po opuszczeniu przez wojska niemieckie Ujeznej, sikawka i pozostały sprzęt pożarniczy powrócił do wyremontowanej już remizy. Jednak w 1947 r. starą remizę postanowiono sprzedać, a uzyskane pieniądze przeznaczono na budowę nowoczesnej murowanej strażnicy, która miała powstać przy budującym się Domu Kultury.

Inwestycja ukończona została w 1964 r. i pochłonęła kwotę 181 tys. zł, z czego 102 tys. zł. pozyskano w czynie społecznym dzięki dużemu zaangażowaniu prezesa OSP Romana Dziadusia oraz naczelnika Jana Śmiecha.

 

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku