Stacja Kańczuga z początków XX wieku odzyskała dawny blask

Po gruntownym remoncie budynek dworca kolejki wąskotorowej w Kańczudze odzyskał dawny blask. Huczne otwarcie upłynęło miedzy innymi w rytmach Bałkanicy zespołu Piersi.

 

Program wydarzenia obfitował w wiele atrakcji. Największą z nich był zabytkowy parowóz Px48 -1920, o którym już pisaliśmy w 32 numerze Gazety Jarosławskiej. Dla rodziców i dzieci czekały przejazdy drezyną, dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie, roller wodny, strefa drewnianych gier, malowanie twarzy i brokatowe tatuaże. Swoje stoiska miały również służby mundurowe i jednostki powiatowe, gastronomia zapraszała smakoszy do próbowania smakołyków.

Scena zapełniła się lokalnymi artystami. Wystąpili m.in. Klika z Jawornika, Ala Babki Ala Dziadki, zespół Dwa na Dwa, wokalista Szymon Cynk. Oczekiwanym gwoździem programu był zespół Piersi z liderem Adamem ,,Asanem” Asanovem. Fani śpiewali na cały głos znany hit formacji „Bałkanicę”. Dzień pełen wrażeń zakończyła zabawa taneczna, do której przygrywał zespół Bavivas.

 

Wraca do życia

Stacja w Kańczudze powstała w 1904 roku razem z linią kolejki wąskotorowej Przeworsk – Dynów. Na parterze znajdowała się poczekalnia z kasą biletową, a na piętrze mieszkania służbowe dla kolejarzy. Obecnie jest to największy budynek na zabytkowej linii zaraz po stacji Przeworsk Wąski. Nowe oblicze zyskał budynek gospodarczy, peron, zagospodarowano tereny koło dworca na parkingi. Odnowiona została również wieża ciśnień.

Wnętrza zawierają elementy historyczne, np. stary piec kaflowy. Zostały tak odtworzone, aby przypominały minioną epokę. Budynek będzie służyć społeczności jako muzeum. Świadczy o tym ogromny zbiór eksponatów i zdjęć związanych z kolejnictwem – zdradza starosta przeworski Bogusław Urban.

 

Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili goście: poseł na Sejm RP, wiceminister rodziny Anna Schmidt , wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Andrzej Żygadło oraz ks. prał. dr Wojciech Pac z parafii kańczuckiej, który dokonał poświęcenia obiektu.

Organizatorami wydarzenia byli starosta przeworski Bogusław Urban i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Przeworsku Robert Mądry.

DB/Fot. Powiat przeworski (1) FB Anna Schmidt (2)