default

Spokojnie! To tylko ćwiczenia

W czwartek, 26 sierpnia odbyły się szeroko zakrojone międzypowiatowe ćwiczenia strażackie na obiekcie zakładu Owens-Illinois w Jarosławiu. W ćwiczeniach brały udział wytypowane siły i środki KSRG, pododdziały wchodzące w skład podkarpackiej Brygady Odwodowej, jak i innych służb, podmiotów i instytucji.

 

W ćwiczeniach uczestniczyło 36 zastępów PSP i OSP oraz 3 Zespoły Ratownictwa Medycznego i 2 radiowozy policji.

– W trakcie ćwiczeń pk „Jarosław 2021” zrealizowano szereg ważnych zadań warunkujących sprawne prowadzenie ewentualnych akcji ratowniczo-gaśniczych w sytuacji realnego zagrożenia na terenie dużych zakładów przemysłowych. Dokładnie rozpoznano drogi dojazdowe, możliwości zaopatrzenia w wodę zarówno z hydrantów, jak i zbiornika przeciwpożarowego usytuowanego na terenie zakładu oraz zbiorników, które znajdują się w bliższym lub dalszym sąsiedztwie od przedsiębiorstwa – mówi bryg. Waldemar Czernysz, rzecznik prasowy KP PSP w Jarosławiu.

W trakcie ćwiczeń realizowano dokładnie sprecyzowane cele. Weryfikowano w praktyce dostarczanie wody rozmaitymi sposobami na duże odległości oraz doskonalono umiejętności dowodzenia na poziomie interwencyjnym i taktycznym.

– Sierpniowe ćwiczenia, wedle wstępnej oceny wyrażonej w trakcie podsumowania, były przedsięwzięciem spełniającym oczekiwania organizatorów. Prawidłowość wykonania tych i wielu innych zadań wykonywanych w ramach ćwiczeń, a także zebrane wnioski będą wykorzystane przez strażaków w dalszych pracach na rzecz wzmocnienia istniejącego systemu bezpieczeństwa, zarówno tego zakładu, jak i innych, gdzie mogą wystąpić podobne zagrożenia, awarie lub pożary – mówi W. Czernysz.

EK, fot. org.