9 milionów zebrane

O chorującym na SMA kilkunastomiesięcznym Liamie Tomaszewskim pisaliśmy w lutym tego roku. Jego rodzice starali się wtedy uzbierać ogromną kwotę 9 milionów złotych potrzebną na zakup leku, który jest w stanie zahamować postęp choroby.

 

SMA to choroba genetyczna powodująca obumieranie mięśni. Najpierw dziecko traci władzę w kończynach, potem zniszczeniu ulegają mięśnie odpowiedzialne za oddychanie i przełykanie. Dziecko dusi się. Chorobę zatrzymać może terapia genowa, trzeba ją jednak rozpocząć jak najwcześniej, zanim dziecko osiągnie wagę 13,5 kg.

Liam ważył już 11 kg, a do uzbierania pełnej kwoty ciągle było daleko. Jednak stał się cud. 30 sierpnia rodzice poinformowali, że zbiórka zostaje zamknięta – brakującą kwotę wpłacił bowiem anonimowy darczyńca z Holandii. Dzięki niemu oraz innym, którzy wcześniej dołożyli swoją cegiełkę, chłopiec będzie miał szansę walczyć z chorobą.

Liam na początku września był przebadany w Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Termin otrzymania leku zostanie wyznaczony po kolejnych badaniach, które Liam przejdzie w tym tygodniu. To kwestia tego, czy będzie w 100% zdrowy, bo nawet najmniejsza infekcja może opóźnić podanie leku – informuje mama chłopca, Katarzyna Popkiewicz dziękując jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do tego cudu.

DP