Spoczywaj w pokoju księże Franciszku

W wieku 78 lat zmarł ks. prał. Franciszek Rząsa, wieloletni profesor WSD w Przemyślu, współzałożyciel Fundacji Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”, niestrudzony opiekun i duszpasterz młodzieży oraz budowniczy Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II.

 

Śp. Ks. Franciszek Rząsa urodził się 15 grudnia 1942 r. w Łowisku (powiat niżański). W czerwcu 1967 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w Polańczyku i Słocinie. Studia filozoficzne zwieńczone doktoratem podjął w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz Sandomierzu. Dał się poznać jako twórca duszpasterstwa dla studentów, diecezjalny duszpasterz młodzieży i twórca Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Ks. Franciszek zasłynął z wielu duchowych przedsięwzięć (np. pierwsza Droga Krzyżowa na Tarnicę, ewangelizacja Bieszczadów, liczne pielgrzymki na Jasną Górę). Był proboszczem w Sośnicy Jarosławskiej i Brzozowie, dziekanem dekanatu brzozowskiego oraz pierwszym dyrektorem Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu (Opactwo).Wraz z pątnikami ustawił na Tarnicy monumentalny, 7-metrowy krzyż. W 1991 r. założył Fundację Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”. W 2003 r. w budynkach przy ul. Sanowej w Jarosławiu otworzył schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Miejsce to nazwano Przystanią Matki Bożej Jasnogórskiej. W kolejnych latach dobudowano tam kaplicę Matki Bożej Bolesnej oraz rozbudowano schronisko. 11 lat temu udało się otworzyć Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny, a w 2017 r. – hospicjum im. św. Jana Pawła II. Cały zespół ośrodków przyjął wspólną nazwę: Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II.

Ks. prał. Franciszek Rząsa zmarł w sobotę, 3 października. Msza św. pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 6 października w kościele pw. św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łowisku (diec. rzeszowska) o godzinie 14.00. Ciało zmarłego spocznie na miejscowym cmentarzu.

 

Opr. EK