„Semper Fidelis” dla Elżbiety Rusinko

Elżbieta Rusinko, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Stowarzyszenia Dziedzictwo Kresów jest laureatką III edycji Honorowej Nagrody „Semper Fidelis” przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Uhonorowanie tych, którzy poświęcają swe życie ratowaniu polskich śladów i utrwalaniu pamięci o historii Kresów Wschodnich jest naszym obowiązkiem i wyrazem wdzięczności za ich trud i wierność ideałom Rzeczpospolitej – podkreślali przedstawiciele IPN na gali wręczenia nagród.

Elżbieta Rusinko urodziła się 9 września 1966 roku. Jest nauczycielką historii i dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy. Pracę zawodową łączy z aktywną działalnością na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Od kilkunastu lat pełni funkcję prezesa jarosławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jest także prezesem stowarzyszenia „Dziedzictwo Kresów”. Dzięki jej otwartości na współpracę z IPN oraz warszawskim Domem Spotkań z Historią w Jarosławiu odbywają się cykliczne spotkania, prelekcje i wykłady na temat dziejów dawnych rubieży. Z jej inicjatywy od 2009 roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. Wystawy, prelekcje, koncerty i spotkania autorskie z roku na rok przyciągają coraz większą publiczność. Celem imprezy jest ukazanie różnorodności narodowościowej, kulturowej i religijnej dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej. Uhonorowana jest także inicjatorką Festiwalu Piosenki Kresowej, Jarosławskiej Księgi Kresowian oraz Galerii Kresowej. Dzięki niej na Starym Cmentarzu w Jarosławiu stanął pomnik Ofiar Ludobójstwa Ukraińskich Nacjonalistów. Kultywując pamięć o przeszłości, nie zapomina o teraźniejszości, z zaangażowaniem niosąc pomoc rodakom za wschodnią granicą. Za dokumentowanie polskiego dziedzictwa w tej części regionu oraz za kultywowanie pamięci o przodkach i ofiarach zbrodni wołyńskiej została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości – tak laureatkę „Semper Fidelis” przedstawia IPN.

Honorowa Nagroda „Semper Fidelis” została powołana do życia w 2019 r. Jest to wyróżnienie nadawane przez IPN ludziom, organizacjom i instytucjom dbającym o zachowanie i upowszechnianie kresowej spuścizny. Jej celem jest kultywowanie narodowej tożsamości, tradycji i kultury i wielowiekowego dziedzictwa Rzeczypospolitej m.in. na terenie obecnej Ukrainy, Białorusi i Litwy. Kapituła wyróżnienia przyznaje co roku pięć nagród.

W tym roku w kategorii indywidualnej uhonorowano również ks. Jana Burasa, wikariusza generalnego diecezji łuckiej i proboszcza parafii Trójcy Przenajświętszej w Lubomlu, twórcę Centrum Integracji społecznej i religijnej w Zamłyniu na Ukrainie oraz ks. Adama Przywuskiego, kustosza Sanktuarium Maryjnego w Latyczowie na Ukrainie i Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Z polskich kresowian oprócz E. Rusinko statuetkę „Semper Fidelis” otrzymała Danuta Skalska, założycielka oraz prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Kresowian.

erka/Fot. IPN