Rozpoczął się Festiwal Kultury Kresowej

W piątek, 9 września w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbyła się inauguracja trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej.

 

W tym roku wydarzenie rozpoczął wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Siedziby rodowe polskiej szlachty na Kresach”, który odbył się w Galerii Głównej u Attavantich. Przybyłych powitała Elżbieta Rusinko, prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kresów” oraz Tomasz Wywrót, dyrektor CKiP.

Ekspozycja składa się z dwóch części. Autorem pierwszej, zatytułowanej „Bogactwo, ruina i pamięć” jest Witold Stawski. Podczas wernisażu można było nie tylko obejrzeć zdjęcia, ale i wysłuchać pięknych utworów poetyckich i muzycznych. W. Stawskiemu w części muzycznej towarzyszyła Aleksandra Fidziańska.

Zdjęcia do drugiej części wystawy zatytułowanej „Słowne i muzyczne kartki z podróży po Kresach” powstały podczas wyjazdów na Kresy członków Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000 oraz członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Kolejne wydarzenie w ramach XIII Międzynarodowego Festiwali Kultury Kresowej zaplanowane zostało na piątek, 16 września. Wówczas w Sali Lustrzanej o godzinie 18. odbędzie się koncert Mobilnej Filharmonii „Powróćmy jak za dawnych lat”. W najbliższym czasie odbędą się też m.in. prelekcje Tomasza Kuby Kozłowskiego, prof. Mariana Wolskiego, koncert Krystyny Prońko, Dagmary Moskwy i Łukasza Stanisławczyka czy wernisaż Alicji Dybowskiej.

EK, fot. CKiP