Ronda mają już swoich patronów

Burmistrza Adolfa Dietziusa i Profesora Jana Haftka – takie nazwy otrzymały sąsiadujące ze sobą ronda powstające w centrum Jarosławia. Nazwy zostały nadane jednogłośnie podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jarosławia.

 

Rondo położone na Placu Mickiewicza otrzymało nazwę Profesora Jana Haftka. Z kolei rondo położone w części na Placu Mickiewicza i w części na ulicy Generała Władysława Eugeniusza Sikorskiego będzie nosiło nazwę Burmistrza Adolfa Dietziusa.

Adolf Dietzius (1852-1920) był cenionym lekarzem, burmistrzem Jarosławia oraz posłem do Rady Państwa (parlament austriacki). Za jego kadencji, po niemal stuletniej przerwie (w 1884 roku) otwarto gimnazjum, a niedługo potem szkołę realną. Wybudowano m.in. okazały gmach „Sokoła” oraz budynki Straży Ogniowej, Dyrekcji Skarbu, poczty, starostwa i bursy szkolnej. Powstały nowe ulice, wybudowano miejski szpital powszechny, a także założono Nowy Cmentarz. W 1901 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. O jego zasługach mówili podczas sesji członkowie grupy „Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic” – Magdalena SzostakJagiełło i Artur Tutka.

Z kolei Jan Roman Haftek (ur. 1928 w Kańczudze, zm. 9 grudnia 2015 w Warszawie) był lekarzem neurochirurgiem, profesorem medycyny oraz pułkownikiem Wojska Polskiego.

Został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia za ratowanie życia w jarosławskim szpitalu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie neurochirurgii i chorób kręgosłupa, a także za otwarte serce i osobiste zaangażowanie na rzecz dzieci z wadami postawy. Jego zasługi i osiągnięcia przedstawił podczas sesji jego uczeń prof. nauk med. Andrzej Radek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz prof. dr hab. Roman Fedan, były rektor PWSTE w Jarosławiu.

Rondo Burmistrza Adolfa Dietziusa jest w większości przejezdne od kilku tygodni. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni zostanie po części otwarte Rondo Profesora Jana Haftka, które umożliwi przejazd w kierunku ul. Lubelskiej.

EK