Sala wystaw czasowych przygotowuje się do otwarcia. Nad pracami czuwają (od lewej) Adriana Pobuta, Marcin Burghardt i Małgorzata Potoczna-Liszka.

Prawie 900 tys. zł dla jarosławskiego muzeum

Aż 10 z 12 wniosków złożonych ostatnio do różnych programów i konkursów przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zostało pozytywnie rozpatrzonych. Dzięki temu do jarosławskiej placówki trafi 874 tys. zł. Te pieniądze pozwolą na realizację zadań remontowych oraz na wzbogacenie muzealnej oferty.

 

– Pieniądze, które dzięki pracy całego zespołu muzealnego, trafią do budżetu pomogą także w zaaranżowaniu nowej, stałej ekspozycji o najdawniejszych dziejach ziemi jarosławskiej, czyli od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Cieszymy się również z tego, że rozpoczęliśmy prace nad długo wyczekiwaną salą do organizacji wystaw czasowych – mówi Konrad Sawiński, dyrektor jarosławskiego muzeum.

Dofinansowania pochodzą m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Biura Programu „Niepodległa”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Fundacji „Most the most”. Pieniądze trafią m.in. na działania infrastrukturalne, czyli remont dachu kamienicy Orsettich oraz kolejny etap konserwacji elewacji tej jednej z najpiękniejszych polskich kamienic późnego renesansu. Zostaną przeznaczone także na konserwację mebli z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, które jest oddziałem jarosławskiego muzeum, festiwal historyczny „Trzy Bramy” oraz dwa projekty o „złotym wieku” ziemi jarosławskiej i udziale mieszkańców miasta i okolicy w Powstaniu Styczniowym.

Na kwotę 874 tys. zł składają się dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z przeznaczeniem na konserwację elewacji w wysokości 100 tys. zł. Na wystawę o pradziejach ziemi jarosławskiej – 200 tys. zł. Na teatr muzealiów, czyli stworzenie sali wystaw czasowych – 150 tys. zł oraz na konserwację mebli i ekspozycję Złoty Wiek ziemi jarosławskiej – 80 tys. zł. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przekaże 150 tys. zł na remont dachu kamienicy Orsettich, a Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków doda 90 tys. zł. Muzeum Historii Polski wesprze program „Patriotyzm jutra” – Festiwal Historyczny „Trzy Bramy” kwotą 30 tys. zł. Z programu Niepodległa na zadanie „Ballada o Złotym Oddziale” muzeum dostanie 44 tys. zł, a Fundacja „Most the most” dofinansuje wystawę czasową kwotą 30 tys. zł.

K. Sawiński zaznacza, że tak spore wsparcie jest zasługą wielu osób, które sprzyjają muzeum.

erka