Powstanie mural przy głównym skrzyżowaniu

Ścianę budynku zajmowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu ozdobi mural poświęcony lotnikom biorącym udział w II wojnie światowej w siłach RAF w Wielkiej Brytanii. Malowidło zajmie cztery szczytowe prostokąty ściany widocznej ze skrzyżowania. Wykona je Michał Węgrzyn, artysta wybrany z kilkudziesięciu autorów malarstwa wielkoformatowego. Jego prace to m.in. mural Narodowych Sił Zbrojnych w Gdańsku i Brama do Nadodrza we Wrocławiu.

 

Głównym tematem obrazu będą dwie postaci przedstawiające pochodzącego z Jarosławia Kazimierza Wünsche, lotnika z 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki oraz Władysławę Kondracką, 95-letnią dzisiaj jarosławiankę służącą w czasie II wojny światowej w Royal Air Force, czyli siłach powietrznych Wielkiej Brytanii. Temat wiodący uzupełni kompozycja zaproponowana przez autora.

Mural powstanie na zlecenie Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Graficzna wizja jest tworzona wspólnie z jarosławskim PUP. Będzie też uzgadniana ze służbami konserwatora zabytków.- Mural ma mieć wymowę bohaterską, a nie martyrologiczną. Chcemy by przypominał lotnicze tradycje Podkarpacia z wpisaniem w nie powiatu jarosławskiego. Będzie obrazował Polaków walczących w brytyjskich siłach powietrznych w czasie II wojny światowej, a nie tylko lotników uczestniczących w bitwie o Anglię. Warto wspomnieć, że około 70 osób z zimie jarosławskiej było związanych z RAF w czasie wojny. Obraz będzie oddaniem hołdu tym ludziom. Uzupełni go tablica – wyjaśnia Jan Wygnaniec, dyrektor PUP w Jarosławiu.

Trwają jeszcze ustalenia, a artysta pracuje nad kompletną koncepcją. Murale Michała Węgrzyna, jak chociażby wspomniana Brama do Nadodrza, sprawiają wrażenie trójwymiarowości, a ich wydźwięk podkreśla dynamika kompozycji.

erka