Pomnik – kapliczka Chrystusa Frasobliwego w Gaci

Pomnik – kapliczka Chrystusa Frasobliwego w Gaci to niezwykły obiekt na mapie tej miejscowości. Znajduje się przy głównej drodze, niedaleko przedszkola i szkoły podstawowej. Powstał w niedługim czasie po zakończeniu II wojny światowej. Związany jest z tragiczną wojenną historią.

 

– Postawiony jest w miejscu pacyfikacji mieszkańców wsi, która miała miejsce w czasie wojny, w 1943 roku. Hitlerowcy zastrzelili tam cztery osoby z wioski – mówi Zbigniew Sas, sołtys Gaci. Właśnie przed tym pomnikiem – kapliczką pochowane są ofiary pacyfikacji. Na płycie nagrobnej wypisane są ich nazwiska: Adamczak Jan, Fołta Bronisław, Fołta Władysław, Świątek Stanisław. Forma obiektu nawiązuje bezpośrednio do ofiar tego okrutnego wydarzenia. Cztery filary, które łączą się w całość to cztery krzyże symbolizujące zamordowanych i pochowanych w tym miejscu. Po środku jakże wymowna jest rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Nie potrzeba tu słów. Górna, wieńcząca część kapliczki posiada piramidalny kształt. W dolnej części natomiast umiejscowione są dwie tablice. Na jednej z nich widnieje napis: „Ludowcom ofiarom niemieckiego i rodzimego faszyzmu w walce o wolność i sprawiedliwość 1940 – 1945”. Na drugiej wypisane są nazwiska: „Chrzestny Solarz, Flejszar Mieczysław, Adamczak Feliks, Świetlik Alfred, Nycz Stefan – Adamczak Jan, Świątek Stanisław, Fołta Władysław, Fołta Bronisław Gać 13.7.1947”.

Miejsce, gdzie znajduje się gacki pomnik – kapliczka jest zadbane i ogrodzone. On sam jest bardzo ciekawy w swej formie. Jednak nie forma jest tu najważniejsza. Jest to miejsce zadumy, pamięci oraz przestrogi. Chrystus Frasobliwy boleje nad złem, jakie wydarzyło się w tym miejscu podczas II wojny światowej.

Marcin Sobczak