Pieśni pasyjne rozbrzmiewały w Radymnie

W sobotę, 16 marca w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie odbył się XVI Podkarpacki Przegląd Chórów pn. „Pieśni pasyjne”.

 

Jury w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) dr hab. Anna Marek-Kamińska (prof. UR – Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie) dr Dominik Lasota (Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego),

po wysłuchaniu jedenastu chórów, kierując się postanowieniami regulaminu, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia. Dwa równorzędne I miejsca (wraz z nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez Centrum Kulturalne w Przemyślu) otrzymali ex aeguo: Chór „LimaNovum” z Limanowej (woj. małopolskie) pod dyr. Ivana Vrublevskyiego oraz Podkarpacki Chór Męski z Rzeszowa (woj. podkarpackie) pod dyr. Grzegorza Oliwy. II miejsce (wraz z nagrodą pieniężną ufundowaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie) zajął Chór „Raxavia” z Rakszawy (woj. podkarpackie) pod dyr. Anny Ginalskiej. Natomiast na dwóch równorzędnych III miejscach (wraz z nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez Parafię pw. Św. Wawrzyńca w Radymnie) uplasowały się: Chór „Fraza” z Kosiny (woj. podkarpackie) pod dyr. Łukasza Kobiałki oraz Chór „Partychóra Ensemble” z Chełma (woj. lubelskie) pod dyr. Krzysztofa Weresińskiego.

Dodatkowo nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego „Crux Fidelis” – D. Lasoty wraz z nagrodą rzeczową, ufundowaną przez Burmistrza Miasta Radymno otrzymał Chór „LimaNovum” z Limanowej. Jury postanowiło także przyznać nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta wraz ze statuetką ufundowaną przez PZCHiO w Rzeszowie dla G. Oliwy, dyrygenta Podkarpackiego Chóru Męskiego z Rzeszowa.

W związku z wyjątkowo wysokim poziomem chórów oraz w dowód uznania dla ogromnej pracy zespołów i ich dyrygentów przyznano również honorowe pasma. Złote pasmo otrzymały: Chór „Cantilena” z Radymna pod dyr. Doroty Guni,Chór Miejsko-Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim pod dyr. Dominika Szlamy oraz Przemyski Chór Kameralny pod dyr. Andrzeja Gurana. Srebrne pasmo powędrowało do Chóru „Veritas” z Nowosielec pod dyr. Tomasza Piątka, a brązowe do Chóru Parafialnego „Ecce Homo” z Szówska pod dyr. Grzegorza Walczaka, a także Męskiego Chóru Rolników im. Stanisława Świerada z Wielopola Skrzyńskiego pod dyr. Sary Magdy-Kłęk.

 

Opr. EK, fot. UM Radymno