????????????????????????????????????

Pamiętają o posterunkowym Gawle i senator Felczyńskiej

Społeczność Tuligłów w gm. Rokietnica pamięta o patriotach wywodzących się tej miejscowości. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica katastrofy pod Smoleńskiem były okazją do uczczenia zamordowanego starszego posterunkowego Policji Państwowej Jana Gawła i ofiary katastrofy smoleńskiej Senator RP Janiny Fetlińskiej.

 

Jan Gaweł został rozstrzelany w 1940 r. w Twerze. Janina Felczyńska była jedną z ofiar katastrofy rządowego samolotu wiozącego uczestników delegacji udającej się na ziemie katyńskie z okazji 70-lecia mordu na polskich jeńcach. – Pamięć o nich jest w Tuligłowach bardzo żywa. Nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży, które wraz ze swoimi nauczycielami dbają o utworzone przed laty miejsca pamięci. Symboliczne kwiaty, płomień świecy i powiewające dumnie na wietrze biało-czerwone flagi przypominają przechodniom o wielkich ludziach z małej miejscowości, którzy zapisali się na zawsze na kartach historii Polski i Tuligłów będąc przykładem bohaterstwa, służby ojczyźnie i bliźniemu – podkreśla Anna Stec, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuligłowach i jednocześnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów.

W rocznicę wydarzeń w dwóch uroczystościach zorganizowanych pod dębem katyńskim i przy obelisku upamiętniającym katastrofę smoleńską zebrali się przedstawiciele samorządu z; wójtem Gminy Rokietnica Witoldem Szajnym, miejscowi radni Piotr Kuźma i Marian Mazurek oraz przedstawiciele tuligłowskiego stowarzyszenia, mieszkańcy i społeczność szkolna by zapalić znicze, złożyć kwiaty i uczestniczyć w nabożeństwie odprawionym przez ks. Adama Motykę i ks. Tadeusza Grzymka.

erka/fot. Org.