Pamiątkowa tablica znajduje się w sąsiedztwie siedziby Straży Miejskiej.

Pamięć o Wielkim Strajku Chłopskim będzie pielęgnowana

W 85. rocznicę Wielkiego Strajku Chłopskiego na jarosławskim Rynku odsłonięta została tablica upamiętniająca te wydarzenia. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był potomek jednego z uczestników – Mirosław Krupa.

W wydarzeniu uczestniczył Wiesław Pirożek, zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, Mirosław Krupa, pomysłodawca spotkania, potomkowie uczestników strajku, miłośnicy i znawcy historii oraz mieszkańcy Jarosławia i okolic. 

Mirosław Krupa, regionalista i pasjonat historii już od jakiegoś czasu czynił starania, aby w Jarosławiu upamiętniony został strajk chłopski z 1937 r. To dzięki jego działaniom na jarosławskim Rynku odsłonięta została pamiątkowa tablica, z której mieszkańcy miasta i okolic będą czerpać wiedzę o tych wydarzeniach.

Strajk chłopski rozpoczął się 15 sierpnia 1937 r. w siedemnastą rocznicę upamiętniającą Dzień Czynu Chłopskiego (15 sierpnia 1920 r.) gdzie w zwycięstwo pod Warszawą wieś polska wniosła znaczący wkład. Na rynku w Jarosławiu zebrało się wówczas około 40 tys. ludzi walczących o godność i poprawę swojego życia. Był to największy wiec w Polsce, a odbyło się ich wtedy dziesiątki. Strajk polegał na blokadzie dróg, wstrzymaniu dowozu żywności do miast oraz rezygnacji z zakupów przez 10 dni. Był przejawem protestu przeciw niskim cenom produktów rolnych, a jednocześnie wysokim podatkom i opłatom pobieranym przez władze miejskie. Poprzez strajk rolnicy próbowali wyrazić swoje niezadowolenie. Chcieli mieć wpływ na to, co się dzieje w ich Ojczyźnie. O wydarzeniach tych mało kto do tej pory wiedział, dlatego pan Mirosław postanowił to zmienić.

Pan Mirosław strajkiem chłopskim zaczął interesować się w momencie, gdy dowiedział się, że jednym z uczestników tego wydarzenia był jego dziadek – Józef Krupa, pochodzący z Koniaczowa, który jak się okazało, padł ofiarą ówczesnych władz. Za sam udział i nawoływania do protestu został skazany na 2,5 roku więzienia. Dopiero wybuch II wojny światowej przyczynił się do tego, że mógł więzienie opuścić. Pan Mirosław zadał sobie wiele trudu, by pozyskać te informacje, dlatego nie mógł pozwolić, aby nie zostały one zapomniane.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na której widnieje napis „15 sierpnia 1937 roku w dniu Czynu Chłopskiego obchodzonego w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku zebrało się w Jarosławiu 40 tysięcy mieszkańców okolicznych wsi, aby uczcić poległych w obronie Ojczyzny oraz zaprotestować przeciwko biedzie i warunkom życia na wsi. Chcieli też głośno przypomnieć, że Ci, co żywią i bronią mają też prawo by być współgospodarzami Ojczyzny. Ogłoszono 10-dniowy protest zwany w historii jako Wielki Strajk Chłopski 1937 r. W 85. rocznicę tamtych wydarzeń – mieszkańcy Jarosławia. 15 sierpnia 2022” miało miejsce w poniedziałek, 15 sierpnia. W wydarzeniu uczestniczył Wiesław Pirożek, zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, potomkowie uczestników strajku, miłośnicy i znawcy historii oraz mieszkańcy Jarosławia i okolic.

W Jarosławiu otwarta została także wystawa prezentująca wydarzenia związane z Wielkim Strajkiem Chłopskim. Można ją oglądać na murze Muzeum Kamienicy Orsettich przy ul. Trybunalskiej.

 

EK