Pamięć o ofiarach Holokaustu wciąż żywa

W czwartek, 27 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W poszczególnych miejscach regionu związanych z Holocaustem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

 

Pamięć o Ofiarach Holokaustu uczczono m.in. w Jarosławiu. Obchody odbyły się na terenie jarosławskiego Opactwa, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali miejsce kaźni. Przyniesione wiązanki kwiatów złożyli oraz znicze zapalili przedstawiciele władz miasta i powiatu: Mariusz Trojak, wicestarosta, Dariusz Tracz, zastępca burmistrza Miasta Jarosławia oraz radne Jolanta Makarowska i Agnieszka Wywrót. W wydarzeniu uczestniczył także prof. Wacław Wierzbieniec z Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kwiaty i znicze złożone zostały także przy pomniku Ofiar Terroru Nazistowskiego w Siedleczce. W delegacji udział wzięli: Andrzej Żygadło, burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga, Małgorzata Hałys, radna Rady Miejskiej w Kańczudze, Anna Podolak, sołtys Siedleczki, Dorota Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedleczce oraz Andrzej Zięba, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kańczudze.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu zorganizowane zostały już po raz czternasty. Zazwyczaj podczas obchodów odbywały się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady oraz sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Organizowane były wystawy oraz przekazywane wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń. W tym roku ze względu na pandemię obchody te miały symboliczny charakter.

 

EK, fot. starostwo, UMiG Kańczuga