Oddali hołd powstańcom

W niedzielę 1 sierpnia cały region przyłączył się do obchodów 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wywieszono flagi państwowe, a o godzinie 17 zawyły syreny. Oddano hołd i cześć bohaterom, którzy stanęli do walki z okupantem. Największy zryw organizacji podziemnych w czasie II wojny światowej z wojskami okupacyjnymi został krwawo stłumiony po dwumiesięcznych walkach. Pamięć o tysiącach ofiar pozostała.

 

Syreny zawyły we wszystkich miejscowościach powiatu jarosławskiego i przeworskiego. Zadbali o to druhowie z OSP. Ciągły, trwający minutę, dźwięk alarmu był hołdem dla tysięcy poległych w nierównej walce z hitlerowskim najeźdźcą. Wspominano też powstańców związanych z ziemią jarosławską i przeworską. Z Gniewczyny Łańcuckiej wystartował Bieg Montera, przypominający postać pochodzącego z tej miejscowości generała Antoniego Chruściela, pseudonim Monter. Po nim w przeworskim Zespole Pałacowo-Parkowym na scenie przy Oranżerii odbył się koncert patriotyczny z okazji 77 rocznicy wybuchu powstania.

W Jarosławiu wspominano błogosławionego o. Michała Czartoryskiego, kapelana zgrupowania AK „Konrad”, do końca niosącego pomoc rannym powstańcom. Na monumentalnym maszcie przy krzyżu ustawionym z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 1050. rocznicy Chrztu Polski zawisła biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej.

O oprawę wspomnienia wybuchu Powstania Warszawskiego zadbali druhowie z ochotniczych straży pożarnych.

erka/Fot. CKiP Jarosław,