Obraz wrócił do Polski

W piątek, 7 lipca, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania obrazu „Madonna z Dzieciątkiem” do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, z którymi to dzieło jest historycznie związane.

 

Przypomnijmy, że obraz powrócił do Polski dzięki owocnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction Inc. Podczas uroczystości przekazania Powiat Przeworski reprezentowali starosta przeworski Bogusław Urban, radny Powiatu Przeworskiego Tomasz Syk oraz dyrektor Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego Łukasz Mróz. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski-Lanckoroński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński oraz wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich Joanna Błoch.

„Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z przełomu XVI i XVII w., który Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnalazło w 2022 r. na aukcji w Tokio, zostanie przekazany do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich – oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Od połowy sierpnia obraz będzie można zobaczyć w Pałacu w Przeworsku, a od marca 2024 r. – na jubileuszowej wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum we Wrocławiu. W czerwcu 2024 r. obraz ponownie będzie eksponowany w Przeworsku wraz z eksponatami z Ossolineum w ramach wystawy z okazji 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich.

DP/Powiat Przeworski