Obchody Dnia Patrona Miasta Jarosławia

We wtorek, 13 czerwca odbyły się obchody Dnia Patrona Miasta Jarosławia – bł. o. Michała Czartoryskiego OP.

 

Uroczystości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta Jarosławia, podczas której przewodniczący Szczepan Łąka, wręczył akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia Marcie Zadorożnej, cenionej pedagog, osobie zaangażowanej w problemy kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi. Honorowymi gośćmi tego wydarzenia były krewne bł. o. Michała Czartoryskiego OP: Barbara Czartoryska i Irena Czartoryska-Bylicka.

Po zakończonej sesji w Bazylice Matki Bożej Bolesnej odbyła się projekcja filmu o Michale Czartoryskim, a następnie odprawiona została Msza św. w intencji mieszkańców, w której udział wzięli przedstawiciele władz, instytucji i stowarzyszeń, młodzież szkolna, harcerze z Hufca ZHP Jarosław oraz mieszkańcy miasta. Na zakończenie obchodów pod tablicą poświęconą o. M. Czartoryskiemu złożono wiązanki kwiatów.

Obchody poprzedziło zasadzenie symbolicznego drzewa – klonu, któremu nadano imię Michał. Klon rośnie w pobliżu muralu przedstawiającego Patrona. Drzewko zasadził burmistrz Waldemar Paluch przy pomocy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarosławiu. W wydarzeniu uczestniczył także Sebastian Kogut, przewodniczący Rady Dzielnicy nr 5.

Tegorocznym obchodom towarzyszyła także wystawa plenerowa „Michał Czartoryski. Błogosławiony Dominikanin” wg scenariusza o. Dariusza Kantypowicza, ze zbiorów Klasztoru OO. Dominikanów w Warszawie. Wystawa będzie eksponowana na jarosławskim Rynku do 29 czerwca.

 

O patronie

Bł. o. Michał Czartoryski OP od 18 lat jest patronem miasta Jarosławia. Tablica poświęcona bł. o. M. Czartoryskiemu OP, wykonana przez artystę, rzeźbiarza Stanisława Lenara od 2005 r. znajduje się w Sali Narad jarosławskiego Ratusza. Innym ważnym symbolem nawiązującym do postaci bł. o. M. Czartoryskiego OP, jest statuetka z wizerunkiem Patrona Miasta, która od 2016 r. przyznawana jest honorowym obywatelom. Na stałe statuetka wkomponowana jest w tablicę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom (odsłoniętą 10 czerwca 2017 roku na parterze Ratusza). Ponadto w bocznej nawie Bazyliki OO. Dominikanów znajduje się obraz z wizerunkiem bł. o. Michała. Z kolei w 2018 r. powstała największa jak dotąd realizacja upamiętniająca patrona Jarosławia. Wielkoformatowe malowidło na elewacji kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32 zaprojektował i wykonał jarosławski artysta Marek Gliwa.

EK, fot. UM